https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

VÝBER VHODNEJ FASÁDY

AUTOR JURAJ VEDEJ FOTO ARGETON, ARCHÍV REDAKCIE

Architektúra podlieha rôznym trendom v tvaroch aj farbách. Projektanti a architekti sú ale často limitovaní prírodnými a fyzikálnymi zákonmi, ktoré oklamať nedokážu a investori sa tak musia prispôsobovať svojimi predstavami a očakávaniami krutej realite. Pri farbách už ale majú ruky voľnejšie, čo občas môže byť aj na škodu.

 

Na prvý pohľad sa môže zdať výber farby fasády jednoduchý, no len čo sa začnete zamýšľať na možnosťami a kombináciami, dostáva obyčajný výber farby absolútne nový rozmer. Navyše, pri fasádach je dôležité aj rozhodnutie, či zatepliť kontaktne alebo zvoliť radšej odvetrávanú fasádu. V niektorých prípadoch dokonca ani dodatočné zateplenie netreba. Nakoľko ale dnes už väčšina fasádnych systémov spĺňa prísne kvalitatívne a tepelnoizolačné normy, je samotný výber skôr otázkou preferencií a vkusu.

Univerzálna biela 

Bielou farbou nikdy nič nepokazíte. V našich zemepisných šírkach bývali biele fasády pomerne časté a obľube sa tešia aj dnes, hlavne medzi konzervatívnymi investormi. Voľba bielej fasády uľahčí prácu nielen maliarom, ale dáva aj investorovi širšie možnosti pri výbere farby strechy, či exteriérových prvkov. 

Pestrofarebné a výrazné fasády svoj najväčší rozmach zažívali ostatné dve desaťročia, no ich dominancia sa pomaly, ale isto končí. Krikľavo farebné domy sa začali aj na Slovensku objavovať ako huby po daždi a umožnili majiteľom vyniknúť nepochybne unikátnou, no často až gýčovou fasádou. Svetové trendy však už dnes dávajú do popredia decentnejšie, aj keď stále tmavšie fasády, pričom rastúcu popularitu zaznamenávajú odtiene gaštanová hnedá, či rôzne odtiene tmavozelenej.

Bez omietky

„Aj keď je omietka klasikou medzi fasádami, moderná architektúra nachádza spôsoby, ako ju efektne alternovať,“ vysvetľuje Michal Dobrovodský, produktových manažér značky Argeton. „V súčasnosti existuje viacero možností, od neomietnutých fasád cez lícové tehly, či tehlové pásiky, až po keramické fasádne dosky,“ dodáva Michal Dobrovodský. Nastupujúca generácia architektov rada experimentuje s neomietnutými obvodovými stenami, čo umožňuje vyniknúť stavebným materiálom, najčastejšie betónu. 

Tehlový vzhľad fasády zas možno dosiahnuť pomocou lícových tehál (pri odvetrávaných fasádach) alebo tehlových pásikov (pri kontaktných fasádach). Hlavne tehlové prvky a motívy na fasádach zažívajú na Slovensku obrovskú renesanciu a domov s tehlovou fasádou je čoraz viac. Príjemnou alternatívou k tehlovému vzhľadu domu je kamenná fasáda. Kamenné domy ale na Slovensku nemajú takú silnú tradíciu a tento trend je u nás zatiaľ skôr v úzadí. V oboch prípadoch ale treba dodať, že všetkého veľa škodí a je dôležité nakombinovať vhodne pomer omietky a tehlových, či kamenných prvkov fasády.

Špeciálne postavenie medzi fasádami rodinných domov majú fasádne platne. Tie sú súčasťou systému odvetrávanej fasády, ktoré sa donedávna aplikovali skôr na priemyselné budovy. Vynikajúce fyzikálne a tepelnoizolačné vlastnosti odvetrávaných fasád ale postupne upútali pozornosť aj architektov bytových a rodinných domov, ktorí ich pri týchto stavbách využívajú čoraz častejšie. Výsledkom je moderná a čistá architektúra, ktorá očarí svojím minimalizmom a jednoduchosťou. Fasádne platne sa vyrábajú z vláknocementu, drevokompozitu, či keramiky. Ich prednosťou je pomerne jednoduchá údržba, ľahká výmena v prípade poškodenia a, pri keramických platniach, aj farebná stálosť a minimálne nároky na údržbu.

Bez dodatočného zateplenia

Aktuálny nedostatok minerálnej vlny na slovenskom stavebnom trhu bude investorov nútiť hľadať pri zateplení domu alternatívy. Tú predstavujú napríklad tehly vystlané minerálnou vlnou, ktoré si, pri požadovanej hrúbke, nevyžadujú dodatočné zateplenie. Omietka sa tak nanáša priamo na obvodové murivo. Je to rýchle a praktické, no môžete sa stretnúť s neochotou realizačnej firmy. Omietať obvodové murivo bez zateplenia si totiž vyžaduje skúseného odborníka, ktorých je na trhu nedostatok.