Vyberáme digestor
Čo je dôležité vedieť o digestoroch
Keď sa pri zariaďovaní kuchyne dostaneme k bodu, že si vyberáme odsávač pár, je dôležité vedieť aj to, na čo sa máme zamerať pri rozhodovaní. Záujemcovia si zvyčajne vyberajú odsávač podľa toho, či sa im páči a či sa vmestí do priestoru, ktorý majú nad varnou zónou. Odsávač pár však má ďalšie vlastnosti, ktoré sú veľmi dôležité pre jeho správne využitie.
Výber odsávača a jeho umiestnenie
Zákazník má väčšinou možnosť voľby medzi nástenným odsávačom, ostrovným odsávačom, alebo odsávačom, ktorý sa umiestni do skrinky tak, aby ho nebolo vidieť.
Zaujímavé riešenie digestora je, keď je umiestnený do skrinky. Pomerne veľký záujem je o modely, ktoré sú vyriešené tak, aby si skrinka zachovala aj svoju funkciu, teda aby mala aj odkladací priestor.
Moderné kuchyne majú často krát varnú zónu umiestnenú v tzv. ostrove. Pri takomto riešení je vhodný ostrovný digestor. Ak je nad varnou zónou napr. znížený sádrokartónový strop, je tu možné využiť aj stropný model.
Výrobcovia odsávačov pár obohatili sortiment aj o odsávače výsuvné, ktoré sú umiestnené v kuchynskej linke a pomocou ovládača sa vysunú smerom nahor do požadovanej výšky v oblasti za varnou plochou. Výsuvný digestor sa montuje do dolných skriniek a s pomocou ovládača sa vysúva nahor. Dôležitá je maximálna výška výsuvu, aby neboli hrnce vyššie ako samotný digestor. Účinnosť odsávania môžeme podporiť tak, že zvolíme namiesto klasickej varnej dosky model, ktorý má varnú zónu v jednom rade, teda pozdĺž digestora. Pri výsuvných digestoroch je náročnejšia montáž! Už v období stavebnej predprípravy treba myslieť na to, že odťahové potrubie sa umiestňuje pod podlahou .
V poslednom období zaznamenávame čoraz väčší záujem o stropné odsávače. Môžeme ich umiestniť do stropu, alebo do podhľadu priamo nad varnou plochou. Fantázii sa medze nekladú! Modely obdĺžnikového tvaru, okrúhle, kazetové, alebo v tvare kvetu. Riadiacu elektroniku opäť regulujeme pomocou diaľkového ovládača. Využívajú sa najčastejšie v priestoroch, kde je prepojená kuchyňa s obývačkou.
Druhy odsávačov podľa spôsobu prevádzky
Existujú dva spôsoby odsávania kuchynských pár. Jeden spôsob je na recirkuláciu a druhý na odťah. Odsávače v recirkulačnom režime sa inštalujú vtedy, keď nemôžeme primerane inštalovať odsávacie potrubie kvôli technickým a stavebným prekážkam – väčšinou vtedy, keď sme na to pri stavebných prácach pozabudli. V tomto prípade sa vzduch nasatý nad varnou zónou vracia prefiltrovaný späť do kuchyne. V takomto prípade využívame uhlíkové filtre, ktoré zachytávajú pachy z varenia a ktoré treba vymieňať v troj- až päťmesačnom cykle, podľa intenzity varenia. Odsávače prevádzkované na odťah majú vždy väčšiu účinnosť a spĺňajú primárny predpoklad pre dobré odvetranie kuchyne.
Voľba rozmerov odsávača
Aby sme dosiahli maximálnu efektívnosť odsávač, má prekrývať varnú zónu (viď obrázky):
Inštalácia odsávacieho potrubia
Pre každý odsávač je predpísaný prierez odsávacieho potrubia, ktorý zodpovedá saciemu výkonu jeho motora udávanému v m3/hod. Ak má potrubie menší prierez, ako je predpísané, účinnosť odsávania sa znižuje a hlučnosť zvyšuje. Potrubie musí byť vedené čo najkratšou cestou k výstupnému otvoru vo vonkajšej stene alebo v streche a s čo najmenším počtom kolien a ohybov. Každé koleno, ohyb i samotné potrubie znižujú účinnosť odsávania.
Nezabudnime na hlučnosť
Tento parameter často podceňujeme! Potom sme frustrovaní pri varení zo zvukov, ktoré nám môžu znepríjemniť inak príjemnú činnosť, ktorou varenie či už pre seba, pre rodinu, alebo priateľov, určite je. Čo teda ovplyvňuje hlučnosť odsávania? Je to celková kvalita odsávača, použité materiály, spôsob spojenia jednotlivých častí, ale predovšetkým kvalitný motor. Keď si vyberáme digestor, treba si všímať aj parametre hluku, ktoré sa uvádzajú v decibeloch, na jednotlivých stupňoch odsávania a ktoré nie sú voľným okom viditeľné . Pre názornosť uvádzam, že špičkové parametre hlučnosti motorov, ktoré sú dostupné aj na našom trhu vykazujú na prvom stupni iba 24 dB. Všeobecne však môžeme konštatovať, že za veľmi dobré parametre sa považuje hlučnosť motora na prvom stupni až do 40 dB. Dobrým riešením je aj využitie externých motorov, ktoré sú určené do vnútorných priestorov domu, napr. pod strechu, alebo do odťahového potrubia mimo kuchyne, alebo aj do vonkajších priestorov ako je strecha, komín, alebo vonkajšia stena.
článok bol spracovaný v spolupráci so spoločnosťou EMEX o.z.
viac info na www.kuchynskedigestory.sk
- Prihlásiť sa pre odoslanie komentárov