https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
  • Praktické tipy pri výbere podlahy
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

Praktické tipy pri výbere podlahy

Autor: MD, KPP  /  Foto: Wineo Witex

Vinylová krytina alebo keramická dlažba?

Rozhodli ste sa pre pevnú, odolnú, vodeodolnú podlahovú krytinu, ktorá je zároveň nenáročná na údržbu? Tak jednoznačne uvažujete nad podlahami z vinylu alebo dlažbou. Treba však zdôrazniť, že pod pojmom vinyl máme na mysli nemäkčené PVC, spracované do podlahových dielcov (čiže žiadne vinylové platne po zemi, aj keď to by pridávalo na štýlovosti :) ).

Vinylové podlahy sa podobne ako dlažba lepia k podkladu, alebo majú integrovaný zámkový spoj pre položenie plávajúcim spôsobom. V ponuke je široká škála formátov, farieb, dezénov, štruktúr a povrchových úprav. Okrem populárnych drevodekorov a imitacií kameňa, môžete zohnať aj vinylovú „keramickú dlažbu“. Je však vhodnejšia „dlažba“ z vinylu alebo skutočná keramická?

 

Vinyl aj dlažba vynikajú svojou tvrdosťou. Pomyselnú jednotku v tomto smere treba jednoznačne priznať keramickej dlažbe. Výhoda vyššej tvrdosti je však relatívna. Pri chôdzi, ako aj pri dlhšom státí napríklad pri kuchynskej linke, ocení človek pod nohami mäkší povrch. Optimálnu tvrdosť prináša práve vinyl, ktorý je príjemný aj na holú nohu a navyše nie je šmykľavý. Ďalšou vlastnosťou dlažby je krehkosť, pri páde ťažkého predmetu tu hrozí jej prasknutie či odlomenie. Vinylová krytina je naopak dokonale pružná.

Pri pocitovom vnímaní pri chôdzi, je dlažba v porovnaní s vinylom podstatne chladnejšia. Tento nedostatok možno, samozrejme, vyriešiť podlahovým vykurovaním. Rozdiel teplôt medzi dlažbou a vinylom však pocítite aj mimo vykurovaciu sezónu. Napriek tomu, že dlažba v hodnote prestupu tepla krytinou vždy vynikala, dnešné vinylové dielce jej doslova šliapu na päty. Podľa slov Philippa Kratochvíla zo spoločnosti Kratochvíl parket profi, s.r.o. majú vinylové podlahy takmer totožné hodnoty tepelného odporu ako dlažba.

 

"Ukazovateľ tepelného odporu R sa pri dlažbách pohybuje v rozmedzí približne od 0,005 do 0,01W / (m2 . K).
V prípade vinylových krytín možno zaistiť hodnotu R od 0,01 W / (m2 . K). Maximálne povolené teploty povrchu krytín, ktoré sú položené na podlahovom systéme vykurovania, sú v obytných priestoroch pri dlažbe a väčšine vinylov totožné, a to 28°C. Výnimku predstavuje dlažba v kúpeľni, kde je maximálna povolená výška teploty až 30°C."

Možnosti pokladania

Ako už bolo spomenuté, pri vinylových podlahách si je možné vybrať medzi kolekciami, ktoré sa k podkladu lepia napevno, alebo dielce, ktoré sú so zámkovým spojom. Kolekcia so zámkovým spojom sa kladie plávajúcim spôsobom – ide o rýchlejšiu a jednoduchšiu alternatívu. Je vhodné ju klásť v kombinácií s vhodnou protišmykovou a akustickou podložkou. Predpokladom je rovný a čistý povrch. „Napríklad k vinylovým krytinám značky Wineo DESIGNline bola výrobcom špeciálne vyvinutá protišmyková podložka SilentCOMFORT, ktorá dokonale zakryje drobné nerovnosti podkladu pri kladení krytiny na pôvodnú keramickú dlažbu, linoleum, PVC, laminátové či drevené podlahy. Iba pri dlažbe treba dbať na maximálne rozmery škár (šírka 5 mm a hĺbka max. 2 mm). Staré textilné podlahoviny sa musia predovšetkým z hygienických dôvodov pred kladením odstrániť. Podložka tiež prispieva k obmedzeniu šmykľavosti podlahoviny pri kladení na väčšie plochy, optimalizuje priestorovú aj krokovú hlučnosť a zvyšuje komfort kladenia. Možno ju umiestniť na všetky typy podlahového vykurovania,“ vysvetľuje Philipp Kratochvíl. Plávajúci spôsob kladenia prináša výhodu v prípade poškodenia. Vtedy stačí poškodenú krytinu rozobrať a vymeniť poškodený dielec. Takýto podklad zostáva nepoškodený a pred ďalším pokladaním ho netreba renovovať.

Vinylové krytiny, lepené i plávajúce, v porovnaní s dlažbou garantujú nižšiu krokovú hlučnosť a lepšiu akustiku. Predovšetkým väčšie priestory, ako vstupné haly a obývacie izby s celoplošne položenou keramickou dlažbou, zvyknú mať podstatne horšie akustické vlastnosti než v prípade použitia vinylovej krytiny.

Koniec nečistotám v škárach

Ďalším argumentom môže byť samotný vzor dlažby s priznanými škárami. Ako bolo naznačené v úvode, v sortimente nemeckej značky Wineo DESIGNline nájdete vinylové kolekcie s dokonalým napodobením dlažby či kameňa. Bezškárové napojenie vinylových dielcov prináša veľkú výhodu pri údržbe. Pri dlažbe z vinylu nebudete musieť riešiť nežiaduci problém zanášania svetlých škár medzi dlaždicami.

Obidva typy podlahových krytín sú odolné proti pôsobeniu vody. Pri dodržaní inštrukcií ku kladeniu (vinylové podlahy je vhodnejšie k podkladu prilepiť) ich možno bez problémov klásť aj do kúpeľní. Z pohľadu údržby nemožno nič vytknúť ani jednému materiálu. Pravidelné čistenie je nenáročné tak pri vinyle, ako aj pri dlažbe.

Špecifiká vinylových podláh

Aj keď možno vinyl hodnotiť ako veľmi odolný materiál, nie je nepoškoditeľný. Pozor si treba dávať na manipuláciu s ostrými predmetmi. Vinyl môže poškodiť napríklad neopatrné presúvanie ťažkej chladničky. Pri keramickej dlažbe treba dávať pozor na pády ťažkých predmetov. K spravodlivosti duelu ešte doplňme, že pri vinylových podlahách je dôležité sledovať rozpínavosť materiálu. Pri výbere krytiny odporúčame prezrieť si technické listy a vyberať krytinu s čo najmenšou rozťažnosťou. Napríklad pri vinylových krytinách Wineo DESIGNline sa rozmerová stálosť pohybuje na vynikajúcej úrovni 0,05 %. Výrobca zvyšuje stabilitu a odolnosť proti rozpínaniu krytiny prímesou sklených vlákien a použitím kvalitnej podkladovej vrstvy. Vinyly sú, dalo by sa povedať, náchylnejšie proti extrémnym klimatickým podmienkam. Vinylové dielce nemôžu premrznúť. Mráz narúša ich molekulárnu skladbu, vinyl následne nenávratne krehne a stráca odolnosť. Ani interiérovej dlažbe však mráz nepristane a taktiež krehne. Extrémy nie sú pri vinyloch žiaduce ani v opačnom prípade. Krytinu nemožno klásť pri 30°C teplotách. Ideálna teplota pre kladenie vinylov je stanovená výrobcom obvykle v rozmedzí od 15 do 25°C.

Zdroj: Kratochvíl parket profi, s.r.o.