https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

KOZUBY PRE POHODU A NADČASOVÝ ŠTÝL

Kozuby, piecky či kachle boli súčasťou bohatých aj chudobných obydlí počas celej histórie ľudstva. Až do 20. storočia boli hlavným a často jediným spôsobom ako zabezpečiť tepelnú pohodu v dome. Vďaka svojej estetickej hodnote a schopnosti vnášať do prostredia jedinečnú atmosféru si udržali popularitu aj v časoch, keď ich po funkčnej stránke nahradili iné zariadenia. Dnes zažívajú renesanciu aj z hľadiska praktického využitia.

V priebehu času ohnisko v dome prechádzalo vývojom. Otvorený kozub s komínom postupne nahradili masívne keramické kachle a neskôr aj menšie liatinové piecky. Práve tie sa stali základom pre vykurovacie kotly, ktoré začiatkom 19. storočia po prvýkrát nahradili lokálne vykurovanie centrálnym. Kozuby s otvoreným ohniskom sa tak postupom času posunuli do polohy dekoratívneho prvku a namiesto životnej nevyhnutnosti sa stali skôr znakom luxusu. Najmä pokiaľ ide o kozuby v rodinných domoch, ich úlohou bolo po celé desaťročia iba spríjemňovať atmosféru a dotvárať imidž reprezentatívnych priestorov domu. O ich efektívnosť pri spaľovaní dreva sa nikto príliš nestaral a s výnimkou víkendových chát a chalúp, sa ani neuvažovalo o tom, že by mohli slúžiť ako doplnkový zdroj vykurovania v domoch pre trvalý pobyt.

NENÁROČNÁ A ŠTÝLOVÁ ALTERNATÍVA 

Hoci kozub či kozubové kachle je niekedy možné inštalovať aj v bytovom dome, sotva by ste o nich v takom prípade uvažovali ako o hlavnom zdroji tepla. Kozub v byte je vždy skôr imidžovým doplnkom. Navyše, potreba zásobovania tuhým palivom často vedie k tomu, že sa kozub využíva len zriedkavo, pri výnimočných príležitostiach. Existuje však aj iná možnosť, ako si svoj byt ozvláštniť skutočným „živým“ ohňom a to prakticky bez obmedzení. Je ním takzvaný biokozub, ktorý ako palivo využíva certifi kovaný druh bioalkoholu, špeciálne upravený tak, aby horel žltým plameňom. Biokozub dokáže váš byt aj rozvoňať, stačí len siahnuť po aromaterapeutickom vonnom bioetanole. Teplo, ktoré biokozub vyprodukuje je síce citeľné, no z hľadiska reálnej energetickej potreby budovy, zanedbateľné. Vďaka dokonalému a ekologicky čistému spaľovaniu etanolu bez dymu, popola a škodlivých látok, toto zariadenie vôbec nepotrebuje komín, takže ho možno inštalovať kdekoľvek, napríklad aj v panelákovom byte. Nesmie sa však zabudnúť na dostatočné vetranie miestnosti, pretože spotrebič na svoju prevádzku potrebuje vzdušný kyslík. V minulosti sa už objavili aj iné pokusy o dizajnové alternatívy ku klasickému kozubu, no každý z nich mal svoje nedostatky. Napríklad, elektrické kozuby nemajú prirodzený žltý plameň a oheň plynových kozubov je zasa príliš prudký a neplápolá. Na rozdiel od nich je oheň produkovaný spaľovaním bioalkoholu veľmi prirodzený a príjemný na pohľad. Čo sa týka dizajnu, biokozuby sú ideálnou voľbou pre moderne riešené priestory. V ponuke sú vo viacerých formách – závesné, voľne stojace, stolové, alebo zabudované. Ich inštalácia je väčšinou veľmi jednoduchá a bez väčšej námahy ju zvládne takmer každý.

SPÄŤ K ÚČELNOSTI 

Na Slovensku to bolo až koncom 80. rokov, kedy sa do pozornosti začali dostávať liatinové kozubové vložky, aby sa na ďalších desať až pätnásť rokov stali hitom. Okrem toho, že do domácností s dovtedy otvorenými ohniskami priniesli vyššiu bezpečnosť, ponúkli možnosť prikúriť si v prechodnom období drevom a znížiť tak náklady na plyn, ktorého cena práve v tom čase začala prudko narastať. Pre tých, ktorí kozub vybudovaný nemali, pribudla s príchodom liatinových vložiek aj možnosť vybaviť si obývačku samostatne stojacími kozubovými kachľami s veľkým okienkom na pozorovanie plameňa. Takéto zariadenia už bolo možné využiť aj na prikurovanie ostaných miestností v dome pomocou systému teplovodných potrubí. Netrvalo dlho a u niektorých modelov pribudla možnosť ohrevu teplej vody. V súčasnosti je už na trhu celý rad modelov kozubových kachlí, ktoré majú zabudovaný výmenník na ohrev teplej vody, čo umožňuje ich napojenie na centrálny vykurovací systém. V súčasnosti na trhu nájdeme modely kozubových kachlí s účinnosťou spaľovania až do 90% a s tepelným výkonom do 15kW, čo ich stavia do pozície plnohodnotného vykurovacieho zariadenia. Pri porovnaní s plynovým kúrením, je takto možné na cene paliva ušetriť vyše 50% ročných nákladov. Moderné kachle umožňujú okrem dreva spaľovať aj pelety, ktoré zaručujú stabilnejšiu kvalitu paliva a vyššiu výhrevnosť, než je to pri kusovom dreve.