SKROŤTE PRÍRODU – VĎAKA GABIÓNOM
14.11.2018 │ Človek nepozná jednoduchší spôsob, ako si podmaniť prírodu – a vie o tom už dlhé tisícročia. Gabióny predstavujú elegantný a efektívny spôsob, ako rozumne a nápadito umiestniť do svojho exteriéru kus ozajstnej prírody
Gabiónová technológia sa používa v stavebníctve už od pradávna. Hoci niektoré zdroje uvádzajú výskyt gabiónov až v šestnástom storočí, pravdou je, že prvé sa vyskytli už pred 7000 rokmi na brehoch rieky Níl. Plnili predovšetkým ochrannú funkciu vo forme protipovodňových hrádzí. Počas stredoveku našli gabióny širšie využitie. Hoci ich v prvom rade využívali pri stavbe vojenských opevnení, priestor dostali aj v architektúre. Dôkazom je fakt, že slávny Leonardo da Vinci využil gabióny pri stavbe chrámu San Marco v Miláne. V súčasnosti nájdeme gabióny v podobnom využití ako v minulosti – inžinieri ich využívajú pri stabilizácií svahov pri diaľniciach a zabraňujú tak erózii pôdy v rizikových úsekoch. Toľko k všeobecným informáciám o gabiónoch. Ako však využiť ich krásu, funkčnosť a estetickú silu v exteriéri svojho domu?
DIZAJN A KRÁSA
Gabiónové konštrukcie môžete vyplniť akýmkoľvek anorganickým materiálom. Či už sú to kamene, tehly, betónové sutiny alebo drevo – použiť môžete prakticky čokoľvek. Kovová konštrukcia z robustného pozinkovaného pletiva alebo ocele je dostatočne stabilná na to, aby ste ju plne funkčne mohli využiť aj v náročných terénoch. Primárne teda môžete použiť gabióny na spevnenie prostredia, respektíve ako oporné múry vo vašom exteriéri. Vtedy veľmi zaujímavo a dizajnovo pôsobí ako výplň klietok aj obyčajná vyťažená hornina pri výkopových prácach (kamenivo, štrk,…).
NESPOČETNÉ MNOŽSTVO VÝHOD
Pevné a robustné gabiónové múry sú kvalitným a trvalým riešením najmä v prostredí, kde by mohlo pôsobením vonkajších vplyvov dôjsť k erózii pôdy. Prioritne však berme ohľad aj na ich vysokú estetickú funkciu. Prirodzený vzhľad gabiónov, v ktorom sa snúbi veľkoleposť a sila prírody (kameň, oceľ) spojené s krásou a teplom nášho domova pôsobí skrátka veľkolepo a nadčasovo. Obrovskou výhodou gabiónových konštrukcií je ich šetrnosť k životnému prostrediu. Každý kameň, každý kus dreva je dizajnovo využitý, pričom dochádza k šetreniu prostriedkov i prírodných materiálov vylúčením iných alternatívnych riešení. Nemenej príťažlivé je pre majiteľov väčších exteriérových priestorov aj praktické využitie gabiónov pri pretienení záhrad či oddychových zón pri dome. Dokážu vytvoriť príjemné pasívne ochladenie okolia, ktoré oceníte najmä v horúcich letných mesiacoch. Gabióny vám zaručia aj prirodzenú cirkuláciu vzduchu pri prehradených miestach, rovnako tak sú dobre priepustné pre tečúcu vodu. Predídete tak úniku materiálov (napr. vyplaveniu štrkov či pieskov) pri alternatívnych, menej praktických riešeniach. Nemenej podstatným faktom je absolútna jednoduchá inštalácia gabiónových systémov. Hoci dokážete tento typ oporných múrov či estetických konštrukcií zostrojiť aj sami, nemusíte sa obávať iných dodatočných komplikácií. Ak raz naplníte masívne klietky ešte masívnejším skalným materiálom, ten do niekoľkých týždňov splynie s vašim exteriérom do absolútnej symbiózy. Profitovať z toho budete len a len vy.
INVENCIA ZMIEŠANÁ S ODVAHOU
Ak chcete vďaka gabiónom okrášliť svoj exteriér do dokonalosti, nechajte si poradiť od odborníkov – najestetickejšie a najkrajšie vyzerá v gabiónoch výplň z materiálov, ktoré sú voľne dostupné v okolí vášho domu. Zasadíte sa tak do profilu krajiny, v ktorej žijete a s ktorou splýva váš domov, ešte viac. Najjednoduchšou alternatívou výplne sú skaly a rôzne kamenivo, vyznačujú sa dlhovekosťou, stabilitou a nenáročnosťou na údržbu. K viac estetickejším patrí napríklad bridlica, žula či kremeň, populárne sú aj veľké riečne (vymývané) kamene. Odvážnejší siahajú po väčších kusoch skla, najmä však toho recyklovaného. V kombinácií so slnečnými lúčmi dokáže urobiť naozaj krásne svetelné divadlo, na druhej strane však pre niekoho môžu ostré lúče pôsobiť rušivo až nepríjemne. Siahnuť môžete aj po úlomkoch z keramiky či podobných materiáloch – to však už vyžaduje väčšiu investíciu. Pri použití gabiónov sa však neobmedzujte iba na oblasť oporných múrov či oplotení. Gabióny majú omnoho širšie vyžitie. Využívajú si pri konštrukciách populárnych záhradných lavíc, záhradných posedení (stoly, stoličky,…), vďaka nim môžete prekvapiť svoju návštevu aj originálnych ohniskom či pilierom na vonkajšiu vodovodnú batériu. Využitie gabiónov je skrátka široké. Stačí zapnúť vlastnú fantáziu, invenciu a primiešať do toho kúsok odvahy.
DROBNOSTI, KTORÉ VÁS NEODRADIA
Ako každá vec, ktorá podlieha vonkajším (nielen) poveternostným vplyvom, aj pri gabiónoch si treba dávať pozor na údržbu a starostlivosť. V prvom rade nedovoľte bujným rastlinám, aby vám z estetického prvku vašej záhrady urobili miesto, za ktoré sa budete pred sebou i pred svojimi blízkymi hanbiť. Stačí na to pár krokov – ošetriť miesta proti machom a lišajníkom, ktoré znehodnocujú estetický ráz kameniva. V druhom, nemenej podstatnom prípade, si dajte veľký pozor na živočíchy – medzery vo výplni gabiónov sú vďačným miestom, kde sa vám pohodlne usadí najrôznejší hmyz či hlodavce, ktoré vám môžu spôsobiť viac starostí ako osohu. Nenechajte sa však odradiť maličkosťami. Dostupná cena, ich všestranné využitie a dlhá trvácnosť robia z gabiónov tú správnu alternatívu pre každého, kto vo svojom exteriéri potrebuje eleganciu a funkčnosť pri dodržaní tých najvyšších estetických nárokov.
AUTOR: MB
FOTO: ARCHÍV FIRIEM