https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

TEPLO DOMOVA PRICHÁDZA OD PODLAHY

 Voľba vykurovacieho systému je jedným z hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú komfort bývania. Cieľom je dosiahnuť príjemnú tepelnú pohodu a mikroklímu bez prievanu a vírenia prachu. Práve takéto kvality prináša podlahové kúrenie.

Podlahové vykurovanie je dlhodobým trendom v oblasti vykurovania, ktorý priamo súvisí s celkovým vývojom v oblasti vykurovacej techniky na jednej strane a štýlom modernej architektúry na strane druhej. Jednoducho povedané, radiátory už nie sú v móde a v modernom dome pre ne ani nie je miesto – okná s parapetmi totiž vystriedali veľké presklené steny a z otvorených dispozícií sa vytratili aj priečky. Snahou architektov je schovať alebo zabudovať nevyhnutné technické prvky tak, aby neboli v interiéri viditeľné. Spomedzi všetkých variantov umiestnenia vykurovacích prvkov – v stene, strope alebo podlahe, sa napokon ako optimálne riešenie ukázalo podlahové kúrenie. Vďaka veľkej vykurovacej ploche stačí na vykúrenie aj nižšia teplota. Mierne teplo sa pritom uvoľňuje do priestoru príjemným sálavým spôsobom, bez toho, aby dochádzalo k prúdeniu vzduchu v dôsledku prudkých zmien teploty. Teplý vzduch prirodzene stúpa smerom hore, takže celý priestor je vykúrený veľmi rovnomerne. Pravdaže, vykurovanie nemusí byť inštalované úplne všade, ale iba vo frekventovaných obytných zónach.

NÍZKOTEPLOTNÉ VYKUROVACIE SYSTÉMY

Širšie využívanie podlahového vykurovania umožnil najmä prechod na nízkoteplotné vykurovacie systémy, ktoré prišli na scénu spolu s prísnejšími kritériami na zateplenie budov. Do kategórie nízkoteplotných vykurovacích zariadení patria tie najpokrokovejšie technológie, ktoré pracujú maximálne efektívne a pritom sú ohľaduplné k životnému prostrediu. Napríklad kondenzačné kotly umožňujú dokonalé spaľovanie plynu, vďaka čomu znižujú produkciu exhalátov na minimum a pritom dokážu využívať aj zvyškové teplo zo spalín. Ešte perspektívnejšie sú tepelné čerpadlá alebo solárne systémy, ktoré nepotrebujú žiadne palivo, pretože čerpajú teplo priamo z okolia. „Tieto zariadenia nie len zohľadňujú dôležitý ekologický aspekt, ale dávajú užívateľovi aj značnú dávku nezávislosti od zdrojov paliva a ich prevádzka je takmer zadarmo. Vďaka tomu je zaručená vysoká rentabilita týchto zariadení a siahnuť po nich má zmysel aj napriek vyšším vstupným nákladom,“ radí Pavol Kadlec, produktový manažér značky Buderus zo spoločnosti Robert Bosch. Kvalitná konštrukcia stavby spolu s použitými modernými technológiami tak prispievajú k ekonomickej prevádzke budovy s minimálnymi prevádzkovými nákladmi.

TEPLOVODNÉ PODLAHOVÉ KÚRENIE

Pri teplovodnom podlahovom kúrení prúdi teplá voda cez trubice uložené medzi vrstvami podlahy. „Pre jednoduchšie kladenie podlahového kúrenia jednotlivé fi rmy vyvinuli vlastné systémy kladenia vykurovacích rúrok. Ich súčasťou sú buď fólie s predkresleným rastrom, ktorý slúži na správne vedenie rúrok alebo profi lované plastové panely s výčnelkami, ktoré umožňujú presné a rýchle ukotvenie ohybnej trubice,“ hovorí Pavol Kadlec. Dôležitá je správna skladba podlahy, pri ktorej spodné vrstvy tvorí izolačná vrstva zamedzujúca úniku tepla nesprávnym smerom. Vrchné vrstvy naopak tvorí dobre tepelne vodivý materiál – obvykle cementový poter alebo liata podlaha. Ako fi nálna vrstva podlahy sa pri podlahovom kúrení odporúča kamenná alebo keramická dlažba, no v praxi sa často využívajú aj laminátové podlahy, ktoré sú pri vypnutom kúrení príjemnejšie na dotyk. V každom prípade, v miestnostiach s podlahovým kúrením sa treba vzdať kobercov.

ELEKTRICKÉ PODLAHOVÉ VYKUROVANIE

Alternatívu k teplovodnému podlahovému kúreniu predstavuje elektrické podlahové kúrenie. Jeho inštalácia je veľmi jednoduchá, pretože nepotrebuje žiaden zdroj tepla – to sa tvorí priamo z elektriny v odporových kábloch uložených v podlahe. Proces premeny elektriny na teplo je pritom takmer bez strát. Nábeh tepla je veľmi rýchly, účinky vykurovania pociťujete v priebehu 15 minút. Nevýhodou je však vyššia cena elektriny. V porovnaní s plynovým kúrením sú náklady na elektrické kúrenie minimálne o 30 až 50 % vyššie. Modernejším variantom elektrického podlahového kúrenia je takzvané infravykurovanie, pri ktorom teplo vzniká v karbónových fóliách uložených v podlahe. Na rozdiel od káblov neprodukujú masívne elektromagnetické žiarenie, ale prirodzené a zdraviu prospešné infračervené žiarenie. Elektrické podlahové vykurovanie je dobrou voľbou nie len tam, kde nie je zavedený plyn, ale aj ako doplnkové kúrenie v bytoch s centrálnym vykurovaním alebo pri prestavbe v starších domoch, kde v niektorých miestnostiach, napríklad v kúpeľni, vykurovanie celkom chýbalo. Takýmto spôsobom je možné veľmi jednoducho a rýchlo zvýšiť komfort bývania.

AUTOR: AP
FOTO: ARCHÍV FIRIEM