https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

PREDĹŽTE ŽIVOT SVOJEJ FASÁDY

3.1.2019 │Drevo je organický materiál. Jeho bunky môžu, podobne ako bunky ľudskej kože pohlcovať vlhkosť a opäť ju odovzdávať. Drevo dýcha. Aby táto schopnosť zostala zachovaná, použite nátery na drevo, ktoré sú perfektne prispôsobené zvláštnym vlastnostiam dreva.

VOĽBA DREVA JE ALFOU I OMEGOU

Kvalitné drevo rozhoduje o celkovej životnosti fasády. V našich zemepisných šírkach sa považuje za najkvalitnejšie drevo z červeného smreka, ktorý rástol vo vyšších severských polohách, ideálne na Sibíri. Veľmi často sa používa klasický biely smrek, moderný, aj keď drahší je céder. Dôležitá je tiež konštrukčná úprava dreva, prestrešenie fasády, správne odvetranie fasády a mnoho ďalších vonkajších činiteľov. Životnosť dreva na našej fasáde predĺžime vhodnou starostlivosťou a správnou voľbou náterov.

ČOMU ČELÍ VAŠA DREVENÁ FASÁDA?

Drevo je prírodný, "živý" materiál, v exteriéri podlieha vplyvu rôzných škodlivých činiteľov. V letnom období je to predovšetkým slnko so svojím silným účinkom UV žiarenia, v jeseni, na jar, v zime je to zasa vlhkosť a iné biologické degradačné procesy ako plesne, huby, riasy, ale aj živočíšni škodcovia. Preto sa drevená fasáda musí chrániť proti všetkým vyššie spomenutým činiteľom. K tom všetkému ešte pristupuje konštrukčná úprava, ktorá môže v praxi znamenať skrátenie alebo predlženie životnosti fasády. Napríklad, vhodné prestrešenie fasády či jej zasadenie od povrchu zeme minimálne cca 50 cm a podobne. Pod vhodnou starostlivosťou rozumieme primárnu ochranu v rámci nových náterov a následne po niekoľkých rokoch údržbu a renováciu. Pri prvej primárnej ochrane sa odporúča drevo napustiť vhodným biocídnym prípravkom, bezfarebným alebo mierne tónovaným, v závislosti od konkrétnych požiadaviek majiteľa objektu. Následne môžeme použiť širokú škálu náterových hmôt vhodných do exteriéru s UV ochranným ilmom alebo aj bez UV ochranného činiteľa, a to buď bezfarebne alebo farebne lazúrovací, a teda transparentný alebo krycí náter. V závislosti od použitia náterových hmôt pri primárnej ochrane sa predlžuje alebo skracuje interval údržby a renovácie. Tak napríklad, ak použjeme bezfarebné transparentné náterové hmoty, impregnáciu aj vrchné nátery, tak nás neminie vykonávať údržbu takmer jedenkrát za dva roky.

AKO SA VYZNAŤ VO SVETE NÁTEROV

Nie menej dôležitú úlohu má kvalita použitých náterových hmôt, správnosť použitého technologického postupu, dostatočná, a teda ani malá, ani nie veľká hrúbka náterového ilmu. Neodporúča sa používať hrubo vrstvové lazúry na drevené fasády a iné výrobky z dreva, ktoré nemajú prestrešenie. Prax ukazuje, že v takýchto prípadoch sú vhodnejšie tenko vrstvové lazúry a ešte vhodnejšie kvalitné olejové náterové hmoty na prírodnej báze s prídavkami UV stabilizátorov či pigmentované. Takisto je v praxi odskúšané, že aj malý prídavok pigmentu do základného pojiva v náterovej hmote zvyšuje odolnosť proti účinkom UV žiarenia zo slnka a tým sa predlžuje životnosť celého náterového systému. Ošetrovanie drevených obkladov v interiéri je neporovnateľne jednoduchšie a menej nákladné. Ak sa pri prvovýrobe použje kvalitný náterový materiál, tak drevo sa potom stáva takmer bezúdržbovým. U svetlých drevín, akými sú smrek, jedľa alebo borovica môže dôjsť vplyvom i nepriameho slnečného svetla v interiéri k bezfarebnej povrchovej úprave k zmene farbiva – žltnutiu. Tomu zabránime použitím vhodných stabilizátorov, ako sú mierne do biela tónované dekoračné oleje či vodou riediteľné číre, bezfarebné laky.

Ako vhodne sa starať o drevenú fasádu?
Radí Ing. František Jaš, Csc.,

Starostlivosť o drevenú fasádu nespočíva len v tom, že po dvoch, troch či piatich rokoch nanesieme nový náter, ale v prevencii a nutnej údržbe. Kontrolujeme fyzický stav povrchu náterov, dreva pod náterom, a to hlavne na juhozápadnej strane z hľadiska pôsobenia slnečných lúčov a na severnej strane z hľadiska biologických vplyvov, akými sú plesne, riasy alebo mach. Pokiaľ zistíme, že sa na fasáde vytvárajú šedé plochy, na južnej a juhozápadnej strane, tak je to príznak degradácie lignínu. Tieto plochy odšedíme vhodným prípravkom, opláchneme vodou, necháme drevo vyschnúť a následne natrieme tým istým alebo iným vhodným náterom, ako sa používa pri prvonáteroch.

Čo potrebujeme pre starostlivosť dreva?
1. Najviac používaným a perfektným produktom sú tvrdé voskové oleje bezfarebné, ale i farebné. Zároveň sú v rôznych stupňoch lesku, polo lesku či matu a hlbokého matu.
2. Dekoračné vosky transparentné a krycie v bezfarebnom i rôznom farebnom prevedení, ktoré sú určené na nábytok, obklady, stropy v interiéri.
3. Ochranné olejové lazúry s UV iltrom v bezfarebnom i rôznofarebnom prevedení, hlavne v odtieni drevín a v moderných šedých tónoch. Tieto sú určené pre exteriérové použitie.
4. Špeciálne oleje bezfarebné i farebné určené na podlahy terás, záhradného nábytku, pergol, drevených plotov a inej záhradnej architektúry z dreva.

AUTOR: AF
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE





"Premýšľam o architektúre celý čas. To je problém, ale ja budem vždy takáto.  Je to môj sen."
Zaha Hadid
Architektka

Informácie