Pozor na nové pravidlá zatepľovania. Týkajú sa aj šikmých striech!
6.11.2015 - Od januára 2016 bude platiť odporúčanie novej normy STN 730540, ktorá sprísňuje podmienky zatepľovania budov. Dotýkať sa bude aj šikmých striech. Kým doteraz sme ich zatepľovali približne 20-centimetrovou izoláciou, teraz budeme potrebovať takmer dvojnásobne hrubší materiál. Záleží však od konštrukcie a kvality izolantu.
Zatepľujte kvalitne, je to efektívne
Za najideálnejší materiál pri zateplení šikmej strechy sa považuje sklená vata, pretože má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a jej pružnosť umožňuje veľmi jednoduchú aplikáciu medzi strešné krokvy. „Kvalitný materiál spoznáte na prvý pohľad. Napríklad sklená vata ISOVER UNIROL PROFI je pevná, neprehýba sa, rýchlo sa nafukuje a má veľmi nízku hodnotu súčiniteľa tepelnej vodivosti λ, teda parametra, ktorý najviac vypovedá o tom, ako dobre izolácia izoluje. Znamená to, že aj pri nižšej hrúbke podáva perfektný výkon,“ vysvetľuje Vladimír Balent, odborník na pasívne domy zo spoločnosti Isover. Ďalej Balent upozorňuje, že do zateplenia šikmej strechy sa rozhodne oplatí investovať, pretože je považovaná za jedno z kritických miest stavby, z ktorej uniká najviac tepla. „S kvalitnou izoláciou môžete dosiahnuť viac ako 50-percentnú úsporu nákladov na vykurovanie.“
Ako vyzerá kvalitná sklená vata
- nízka hodnota súčiniteľa tepelnej vodivosti λ (0,033 – 0,036)
- neprehýba sa medzi krokvami
- rýchlo sa nafukuje
Hrúbka je dôležitá
Hrúbku izolácie nemožno vyrátať paušálne, keďže do výpočtu vstupuje veľmi veľa premenných veličín. Všetko záleží od konštrukcie šikmej strechy, ale rovnako aj od kvality materiálu. „Nová norma určuje hodnotu požadovaného tepelného odporu strešnej konštrukcie R =9.9. Ak ju dosiahnete, minimalizujete svoje energetické úniky. Na dosiahnutie tejto hodnoty tepelného odporu, môžete maximalizovať hrúbku izolácie až na 40cm a viac, alebo by ste mali siahnuť po materiáli s čo najnižšou hodnotou súčiniteľa tepelnej vodivosti (lambda - λ). Napríklad pri materiáli ISOVER UNIROL PROFI potrebujete iba 33-centimetrovú hrúbku izolácie, keďže jeho hodnota lambdy je λ=0,033. Pri materiáloch, ktoré majú hodnotu lambdy vyššiu, napríklad 0,040, je potrebné použiť minimálne 40- centimetrovú hrúbku izolácie,“ vysvetľuje odborník.
Pomoc odborníka
Zatepľovanie šikmej strechy je pomerne jednoduchý proces, ktorý zvládne každý domáci kutil. Najnáročnejším krokom je však výber materiálu, preto ak si s určitosťou neviete vybrať, neváhajte sa obrátiť na odborníkov. „Isover má celoslovenskú sieť odborníkov, ktorí sú ochotní pomôcť nielen cez telefón alebo e-mail, ale v prípade potreby vás priamo navštívia a poradia vám, ako a čím správne zatepliť,“ hovorí Vladimír Balent. Takéto služby a servis vám môžu doslova „zachrániť“ celkový projekt zateplenia, pretože nekvalitná či nesprávne aplikovaná izolácia by mohla časom priniesť nečakané výdavky.
Nenechajte si ujsť dotácie
V priebehu budúceho roku plánuje vláda minúť okolo 30 miliónov eur na podporu obnovy rodinných domov. Podrobné informácie nájdete na stránke Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja: https://www.zatepluj.sk/. „Veľmi dôležité je oslovovať realizačné firmy s licenciou a vyberať si certifikované materiály. Ak sa rozhodnete pre necertifikované riešenia, stratíte nárok na dotáciu,“ varuje Vladimír Balent .
autor: PG
- Prihlásiť sa pre odoslanie komentárov