Na čo nezabudnúť, ak chcete váš dom správne zatepliť
19.1.2017 - Ak ste investovali nemalé peniaze do stavby vašej novej nehnuteľnosti, určite premýšľate aj nad tým, akým spôsobom znížiť celkové náklady na jej prevádzku a údržbu. Najhlavnejším faktorom, ktorý dokáže ušetriť nemalé peniaze, je celkové zníženie energetickej náročnosti vašej stavby. Najjednoduchším spôsobom, ako to docieliť, je zatepliť vašu budovu. Pri realizácii zateplenia však musíte myslieť na viacero faktorov.
V prvom rade sa musíte rozhodnúť, aký spôsob zateplenia je pre vašu stavbu najideálnejší. Môžete zvoliť kontaktný či odvetraný spôsob zateplenia, oboje však majú svoje výhody aj nevýhody.
Kontaktný systém zatepľovania dokáže vytvoriť súvisle zateplenie stien tak, že nedochádza k vzniku tepelných mostov. Jeho výhodou je aj to, že pri jeho povrchovej úprave máte na výber najrôznejšie druhy omietok, fasádnych farieb či iných materiálov. Zároveň je tento spôsob zateplenia finančne menej náročný ako odvetrané zateplenie.
Účinný zvonku
Kontaktný systém je zároveň aj najčastejšie používaný typ zatepľovania. Je celistvý po celej ploche muriva, čim účinne eliminuje už spomínané tepelné mosty a zároveň chráni stavbu pred výkyvmi vonku i vnútri. V praxi to znamená, že v zime murivo nepremŕza a v lete nedochádza k jeho prehrievaniu.
Samotný materiál, ktorý sa používa pri kontaktnom zatepľovaní je, buď doska z tvrdenej minerálnej vlny, alebo penový polystyrén.
Realizácia kontaktného zatepľovacieho systému má jednoduchú postupnosť. Na začiatok sa na murivo nanesie penetrácia, vďaka ktorej dosiahneme ľahkú priľnavosť ďalších materiálov. Nasleduje lepiaca vrstva, ktorú na plochu nanášame rovnomerne tak, aby sme neporušili rovnosť stien a ich celkový estetický charakter.
Na lepiacu vrstvu prikladáme samotnú tepelnú izoláciu. Až na ňu potom nanášame základnú vrstvu so sklenou sieťovinou na spevnenie. Potom prichádza na rad ďalšia penetrácia a na záver celková povrchová úprava fasády – teda vrchná omietka.
Jednoducho aj z vnútra
Kontaktný spôsob môžete využiť aj pri zateplení múrov z vnútornej strany. Je to vhodné najmä v prípadoch, kedy nie je možné stavbu z najrôznejších dôvodov vhodným spôsobom zatepliť zvonka.
Prináša však so sebou aj mnohé nevýhody. Ide najmä o horší priebeh teplôt v konštrukcii, čo má za následok zníženie teplotnej stability miestnosti – teplota v miestnosti po zapnutí vykurovania rýchlo dosiahne požadovanú hodnotu, po jeho vypnutí však povrchová teplota stien rýchlo klesá, a teda nie je využitá ich akumulačná schopnosť
Nedostatkom sú aj tepelné mosty spôsobené prerušením izolácie vodorovnou konštrukciou. Vzniku tepelných mostov sa však dá čiastočne predísť pridaním izolácie aj na strop a do podlahy. Zateplenie zo strany interiéru navyše nerieši problém premŕzania a striedania teplôt v nosnom murive.
V prípade, že sa rozhodnete pre vnútorné zateplenie minerálnou vlnou, nezabudnite tiež na dôležitú vec – v tomto prípade je nutné pridať k izolácii aj parozábranu.
Odvetraný systém zateplenia
Odvetraný systém zateplenia fasády je charakteristický tým, že vrchný plášť odoláva poveternostným vplyvom. Pod ním sa nachádza vetraná vzduchová medzera a až po nej nasleduje tepelná izolácia a murivo. Výhodou tohto zatepľovacieho systému je fakt, že vetraná medzera trvalo zaisťuje odvod vlhkosti z povrchu izolácie.
Tieto fasádne systémy sú preto vhodné aj v prípade rekonštruovaných domov s vyššou vlhkosťou obvodových nosných múrov. Navyše fasádne riešenia takýchto systémov sú veľmi moderné a pôsobia veľmi elegantne. Aj v tomto prípade sa na zateplenie používa minerálna vlna, ale taká s vyššou tepelnou účinnosťou ako v prípade kontaktného systému.
Pri použití drevených alebo kovových konštrukcií navyše nemusíte túto izoláciu mechanicky upevňovať do muriva.
Je potrebné uvedomiť si, že minerálne dosky používané v systémoch odvetraných fasád nemajú takú tuhosť ako klasické pevné dosky do kontaktných systémov.
Autor: Martin Rataj
Foto: Archív redakcie