MUROVANÉ DOMY: KLASIKA VYLEPŠENÁ POKROKOM
22.08.2018 │ Slováci radi bývajú v pevných stavbách, ktoré len tak „neodfúkne“. Rodinný dom vnímajú ako symbol stabilného zázemia a neskôr i predmet dedičstva. Zhmotnením týchto predstáv je murovaný dom.
Skúsenosť bývania v murovanej stavbe sa po stáročia posúvala z generácie na generáciu a dnes predstavuje hlboko zakorenenú tradíciu, ktorá má stále svoje opodstatnenie. Okrem toho, že technológia murovania umožňovala ľuďom postaviť si vlastný dom svojpomocne a za lacný peniaz z lokálne dostupných zdrojov, murované stavby boli oceňované aj vďaka ich masívnosti, pevnosti, akumulačným vlastnostiam a príjemnej vnútornej klíme. Spomínané pozitíva murovaných stavieb sú totiž platné aj dnes a vďaka neustálym inováciám a technologickým vylepšeniam pribúdajú ďalšie. Vďaka dutinám sa zlepšili tepelnoizolačné vlastnosti pálených tehál a ich precízny tvar zasa umožnil zvýšiť rýchlosť a presnosť výstavby. Postupom času začali v sortimente murovacích materiálov pribúdať tvárnice z nových odľahčených materiálov, objavil sa systém strateného debnenia a podobne.
RÝCHLEJŠIE A MENEJ PRÁCNE
V súčasnosti už máme na výber množstvo rôznych murovacích systémov. Vývoj sa sústreďuje najmä na zlepšovanie tepelnoizolačných vlastností v optimálnom pomere k hrúbke a pevnosti múru. Znižujúca sa hmotnosť tvárnic umožňuje zväčšovanie ich rozmerov, čo ešte viac prispieva k rýchlosti výstavby. Vďaka vysokej presnosti tvárnic sa znížilo na minimum aj množstvo použitej malty. V podstate ide o lepidlo, ktoré sa nanáša valčekom, alebo lepiacu a zároveň izolačnú penu, ktorá sa na murivo nanesie iba v tenkých pásoch. Tam, kde do seba jednotlivé diely zapadajú na pero a drážku (obvykle v zvislých spojoch), je možné vynechať lepiacu maltu úplne. Minimálne škáry medzi tvárnicami znižujú riziko vzniku tepelných mostov a taktiež množstvo zabudovanej vlhkosti, čo výrazne skracuje dobu schnutia.
ZIMNÁ PRESTÁVKA STAVBE SVEDČÍ
Hoci moderné technológie a rýchle tempo výstavby umožňujú postaviť celý dom za pár mesiacov – teda v priebehu jedného roka, prakticky bez prestávky, podľa osvedčených zvykov nie je na škodu nechať stavbu jednu zimu premrznúť. Bude mať dosť času „sadnúť si“ a nechať „vyzrieť“ všetky technologickochemické procesy. Vyhnete sa tak puklinám v omietke či plesniam spôsobených zabudovanou vlhkosťou. Pozor si však treba dávať na inštalácie a potrubia, ktoré musia byť počas zimy prázdne, inak by mohli popraskať.
VŠETKO OD JEDNÉHO VÝROBCU
Ďalším benefitom moderných murovacích systémov je ich komplexnosť, pokiaľ ide o rôzne prvky – počnúc tvárnicami pre obvodové múry, nosné múry a priečky, cez rohové prvky až po preklady a stropné systémy. Znižuje sa tým potreba betonáže horizontálnych prvkov, čím sa skracuje aj čas výstavby. „Zaobstarať si materiál na hrubú stavbu od jedného dodávateľa má pre zákazníka viacero výhod, ktoré mu tým ušetria nielen čas a nervy so zháňaním potrebného materiálu, ale nepochybne aj financie, pretože jeden spoločný dodávateľ mu dokáže poskytnúť lepšie finančné podmienky. Navyše, zákazník bude mať istotu, že všetky komponenty sú navzájom kompatibilné, čím sa predchádza možnému nesúladu stavebných prvkov,“ radí Peter Múčka zo spoločnosti Leier. Viacerí výrobcovia poskytujú zákazníkom aj poradenské, asistenčné a logistické služby, odporúčania na realizačné stavebné firmy či možnosti požičiavania potrebného náradia.
MUROVACIE TVÁRNICE OD VÝMYSLU SVETAV ďalších riadkoch si predstavíme jednotlivé druhy materiálov, pričom sa zameriame na ich špecifické vlastnosti a rozdiely medzi nimi. • PÁLENÁ TEHLA - Stálicou medzi murovacími materiálmi je pálená tehla. Oproti klasicky plným tehlám majú moderné veľkoformátové tehly omnoho lepšie tepelnoizolačné vlastnosti vďaka systému zvislých dutín, ktoré tvárnicu zároveň odľahčujú. Tieto tehly si pritom zachovávajú vysokú pevnosť v tlaku a nosnosť, čím zaručujú aj dlhú životnosť stavby. Niektorí výrobcovia vyvinuli na výstavbu obvodových stien špeciálne tvárnice so zabudovanou tepelnou izoláciou. • PÓROBETÓNOVÉ TVÁRNICE - Druhú najviac rozšírenú skupinu murovacích materiálov predstavujú pórobetónové tvárnice. Podľa použitého spojiva rozlišujeme plynobetóny spájané cementom a vápennopieskové plynosilikáty. Štruktúra vzduchových pórov pórobetónových tvárnic zabezpečuje výbornú zvukovú i tepelnú izoláciu a dobrú mikroklímu v interiéri. Výhodou tohto materiálu je nízka hmotnosť a veľmi dobrá opracovateľnosť materiálu, pri zachovaní dostatočnej pevnosti a únosnosti. Výstavba z pórobetónových tvárnic je rýchla a nenáročná. • TVAROVKY Z ĽAHKÉHO KERAMICKÉHO BETÓNU - Osvedčeným stavebným materiálom sú aj dutinové tvarovky z ľahkého keramického betónu. K základným vlastnostiam keramických materiálov, ako sú pevnosť, malá nasiakavosť, tvarová stálosť, sa tu pridáva aj veľmi nízka objemová hmotnosť a vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Steny z tohto materiálu majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti a súčasne dobre akumulujú teplo, čím bezpečne vyrovnávajú teplotné výkyvy exteriéru. |
SYSTÉMY STRATENÉHO DEBNENIAObľúbeným spôsobom pri zhotovení hrubej stavby rodinných domov je systém strateného debnenia, ktorý šetrí čas, energiu i materiál. Múry tvoria dutinové tvarovky, ktoré sa zalievajú betónom a stávajú sa tak trvalou súčasťou nosných konštrukcií. Betón konštrukciu spevňuje a stratené debnenie z tvaroviek ju tepelne izoluje. Podľa materiálového vyhotovenia debnenia si môžete vybrať z niekoľkých typov: • DREVOCEMENTOVÉ TVAROVKY - Známym systémom strateného debnenia sú drevocementové tvarovky. Na výrobu tvárnic slúži drvená štiepka ošetrená tak, aby získala odolnosť proti poveternostným vplyvom, soliam a vode. Vďaka dobrej difúzii vodných pár zabezpečujú správnu mikroklímu vnútorných priestorov. Súčasťou obvodových tvárnic je polystyrén, ktorý garantuje vysoké hodnoty tepelného odporu. • VIBROLISOVANÉ BETÓNOVÉ TVÁRNICE - Vďaka modernej technológii výroby predstavujú vibrolisované tenkostenné betónové tvárnice veľmi ľahký, rozmerovo presný a flexibilný materiál, ktorý umožňuje bez použitia mechanizácie rýchlu a presnú stavbu. Niektoré typy obsahujú vložku z expandovaného polystyrénu, ktorá zlepšuje ich tepelnoizolačné vlastnosti. • TVAROVKY Z EXPANDOVANÉHO POLYSTYRÉNU - K systémom strateného debnenia patria aj dutinové tvarovky z expandovaného polystyrénu alebo inovatívneho materiálu Neopor. Po naliatí betónového jadra sa vytvorí masívna stena, ktorá dosahuje pri malej hrúbke vysoké hodnoty tepelnej ochrany.
|
AUTOR: AP
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE