https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

DREVOSTAVBA - NÁVRAT K TRADÍCII S NÁDYCHOM INOVÁCIÍ

 Neprehliadnuteľné kvality dreva ako stavebného materiálu spolu s jeho ekologickými charakteristikami spôsobili, že sa táto prírodná surovina s odstupom času opäť dostáva do hlavnej úlohy v projektoch rodinných domov.

Drevo sa ako konštrukčný materiál na výstavbu domov využívalo od počiatku ľudstva a to obzvlášť v našich klimatických podmienkach, kde ho bolo vždy dostatok. Okrem dobrej dostupnosti a ľahkej opracovateľnosti prinášalo beneit v podobe kvalitného, príjemného a zdravého vnútorného prostredia. I keď sa to nezdá, masívne drevené stavby sú v mnohých ohľadoch dokonca odolnejšie ako murované domy. Vďaka vysokej pružnosti drevených trámov a spriahnutej zrubovej konštrukcii vynikajúco odolávajú živelným pohromám – zemetraseniu, silnému vetru i povodniam. A čo málo kto vie, sú aj pomerne vysoko odolné voči ohňu. Napriek tomu, tradícia výstavby z dreva bola v našej krajine prerušená, pretože drevo ako konštrukčný materiál v stavebníctve bolo v polovici minulého storočia nariadením vlády prakticky zakázané. Po dlhých desaťročiach sa napokon drevostavby vrátili aj do našich končín v podobe ľahkých montovaných stavieb. Pri tomto type konštrukcií sa drevo využíva iba na tvorbu skeletu. Samotnú výplň múrov tvorí hlavne tepelnoizolačný materiál, fólie zabezpečujúce odolnosť voči vode a vzduchotesnosť. Povrch steny tvoria dosky z aglomerovaných materiálov – drevotriesky alebo sadrokartónu, ktoré sú inálne upravené tenkovrstvovou omietkou alebo obkladmi.

ĽAHKÉ DREVOSTAVBY 

Existuje niekoľko rôznych postupov výstavby ľahkých drevostavieb, pričom viac než výstavba skeletovej konštrukcie priamo na pozemku, sa presadila montáž domov z panelov, ktoré sú vyrábané v krytých halách. Štandardom je ponuka typových domov z katalógov, kto však túži po celkom originálnej dispozícii, bez problémov nájde dodávateľa aj pre takúto drevostavbu. Výhodou ľahkých drevodomov je nie len ich nižšia cena v porovnaní s murovanými stavbami, ale aj expresná rýchlosť výstavby. Samozrejmosťou je nízkoenergetický, či dokonca pasívny štandard takto postavených budov.

SLOVÁCI PREFERUJÚ HUTNÉ STENY 

Napriek celému radu výhod ľahkých montovaných drevodomov, Slováci zvyknutí na masívne murované stavby, ktoré sa dedia z generácie na generáciu, si k nim hľadajú cestu len veľmi pomaly. Dôkazom toho je aj skutočnosť, že aj napriek ich nízkym cenám, ešte stále predstavujú len asi 5 % novej výstavby na Slovensku. Pocit nedôvery voči takýmto stavbám majú zaiste na svedomí ich špeciické vlastnosti, ktorými sa líšia od masívnych stavieb – chýbajúce akumulačné schopnosti stien, slabšia zvuková izolácia alebo aj dutý zvuk pri chôdzi či poklepaní po stene, ktoré vytvárajú dojem, že sa nachádzate v kartónovej škatuli...

K DREVODOM, TAK Z MASÍVU 

Po tom, čo sa celá oblasť stavebníctva začala orientovať na hľadanie trvalo udržateľných riešení, do popredia sa znova začali dostávať aj drevostavby vo svojej masívnejšej forme. Ukázalo sa totiž, že mnoho úloh, ktoré pri ľahkých drevostavbách plnia iné materiály, zvládne rovnako dobre, ak nie lepšie aj samotné drevo. Reč je o tepelnoizolačných vlastnostiach dreva pri zachovaní prievzdušnosti stien, výnimočných klimatizujúcich vlastnostiach, ako i možnosti využitia dreva ako pohľadového materiálu v interiéri aj v exteriéri. Avšak to, čo robí drevo materiálom budúcnosti je najmä environmentálne hľadisko. Drevo je relatívne rýchlo obnoviteľný zdroj, je dokonale recyklovateľné a nepoškodzuje prírodne prostredie, práve naopak, stromy pohlcujú oxid uhličitý a produkujú kyslík.

MODERNÝ MASÍV JE VRSTVENÝ 

Ani taký nadčasový materiál, akým je drevo, sa nevyhol technologickému pokroku. Cieľ inovácií konštrukčných prvkov z masívneho dreva bol jasný – v maximálnej miere využiť dobré vlastnosti dreva a pritom eliminovať všetky jeho nedostatky. Drevené trámy vyrobené z jediného kusu dreva sa pri zmenách vlhkosti krútia a v smere vlákien praskajú, čo pri tradičných zrubových stavbách spôsobovalo vznik netesnosti v spojoch, navyše, pevnosť takéhoto drevného trámu môže byť nerovnomerná. Po všetkých stránkach kvalitnejším materiálom sa javí „masív“ tvorený zlepením viacerých vrstiev drevených lamiel, ktoré sú k sebe ukladané v protismere rastu vlákien alebo striedavo priečne a pozdĺžne. Takto upravené dosky či trámy vykazujú podstatne vyššiu pevnosť, odolnosť aj životnosť. Treba dodať, že na lepenie sa dnes používajú výhradne ekologické a zdravotne neškodné tmely.

INOVATÍVNE RIEŠENIA:

  • PREFABRIKOVANÉ DREVENÉ PRVKY  -Využívanie lepeného dreva je už dávno dobre známe napríklad v podobe novodobých drevených okien z tzv. eurohranolov. Novinkou už nie je ani lepené lamelové drevo (LLD) využívané najčastejšie vo forme trámov pri strešných konštrukciách, ktoré hravo preklenú rozpony presahujúce 100 metrov. Ani tu sa však vývoj nezastavil. V poslednej dobe sa do popredia záujmu dostávajú konštrukcie z priečne lamelovaných panelov, ktoré sú známe pod skratkou CLT alebo KLH. Za zmienku stojí napríklad aj stavebnicový systém STEKO, ktorého základným prvkom sú moduly nazývané tiež „drevené tehly“.
  • CLT – NOVÁ TVÁR DREVOSTAVBY  - Základným materiálom pri stavbe moderných drevostavieb sú čoraz častejšie CLT panely vyrobené striedavým lepením jednovrstvových lamelových dosiek v priečnom a pozdĺžnom smere. Vzniknuté panely sú tvorené z 3, 5, 7 alebo aj viac vrstiev lamiel s hrúbkou až do 40 cm a ich maximálne rozmery sú 2,95 m x 16 m. Panely sa vyrezávajú a opracovávajú podľa projektovej dokumentácie a potom sa expedujú na stavenisko, kde sú montované. Využívajú sa pri realizácii obvodových stien, vnútorných nosných stien a priečok, rovnako ako aj pri stavbe stropov a striech. CLT ako masívny materiál má dobré akumulačné vlastnosti a vyžaduje menej dodatočného izolačného materiálu, keďže už sám osebe dobre tepelne izoluje.
  • MUROVAŤ SA DÁ AJ Z DREVA  - Jedným z moderných stavebných systémov pre masívne drevostavby je systém STEKO. Jeho základnými prvkami sú moduly, ktoré do seba zapadajú rovnako ako dieliky detskej stavebnice. Základný modul pre stavbu stien má rozmer 64x32x24 cm a pracuje sa s ním podobne ako pri murovaní z tehál, preto sa tieto moduly ľudovo nazývajú aj „drevené tehly“. Je ich možné použiť na stavbu nosnej steny, alebo ako výplň skeletovej konštrukcie. Moduly obsahujú vzduchové dutiny, v ktorých je možné využiť na uloženie inštalácií. Systém pravdaže obsahuje celý rad ďalších prvkov na stavbu stropov a strechy. Systém sa vyznačuje vysokou lexibilitou a variabilitou, čo umožňuje architektovi návrh stavby dokonale prispôsobiť danostiam pozemku aj požiadavkám stavebníka.

AUTOR: AP
FOTO: ARCHIV FIRIEM A REDAKCIE





"Premýšľam o architektúre celý čas. To je problém, ale ja budem vždy takáto.  Je to môj sen."
Zaha Hadid
Architektka

Informácie