https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

Ako vykúriť horskú chatu?

15.1.2016 - Kúrenie drevom  prežíva renesanciu

Každý  potrebuje raz za čas uniknúť z civilizácie do lona prírody a čo môže na tento účel poslúžiť lepšie ako chata v horách? Jednou z vecí, ktorých sa však ani tam nechceme vzdať, je príjemná tepelná pohoda....

Pobyt mimo civilizácie prináša do života uvoľnenie od stresu a romantiku, no má aj iné svoje špecifiká. Menej vítaným aspektom je chýbajúca infraštruktúra. V chate bez prívodu plynu treba hľadať iný spôsob  vykurovania, než na aký sme zvyknutí doma. Voľba s najväčšou pravdepodobnosťou padne na kúrenie drevom, o ktoré obvykle v horách nebýva núdza.

Kozub – zdroj tepla a jedinečnej atmosféry

Kozub je neodmysliteľnou súčasťou každej správnej horskej chaty. Pokiaľ však nie je iba imidžovou záležitosťou a má slúžiť aj na vykúrenie celého priestoru, je vhodné vybaviť ho oceľovou kozubovou vložkou. Dodatočné uzavretie ohniska prináša okrem vyššej bezpečnosti a menšej spotreby dreva aj niekoľkonásobne vyššiu účinnosť – z pôvodných maximálne 30 % narastá na cca 60 až 65 %. Ideálne je, ak je kozub súčasťou pôvodného projektu, takže všetky technické prvky sú presne navrhnuté a realizujú sa priebežne, spolu so stavbou. Vtedy môže kozub opatrený liatinovou vložkou dosahovať účinnosť okolo 80 %. Najvhodnejšie je centrálne umiestnenie kozuba, aby teplo sálalo rovnomerne všetkými smermi. Pokiaľ je kozubové teleso uprostred veľkej haly alebo na rozhraní dvoch miestností, vtedy je možné vizuálny efekt ešte znásobiť zväčšením presklených plôch kozubovej vložky, či už na priľahlých alebo protiľahlých stranách. Vznikajú tak rôzne varianty rohových alebo obojstranných kozubov a plápolajúci oheň je viditeľný z omnoho väčšieho zorného poľa.

Viac o tom, ako vykúriť horskú chatu vám prinášame v najnovšom vydaní magazínu TRENDY BÝVANIE, ktoré je práve v predaji!

Auto: AP

Foto: VERNER, BUDERUS, WODTKE, GAMME, KOPPE, BARTZ BERN