https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

ODVETRANÉ FASÁDY Z DREVA ALEBO JEHO BEZÚDRŽBOVÝCH ALTERNATÍV

 Základným charakterom každého pasívneho domu je jeho konštrukcia so zreteľom na čo najnižšiu tepelnú spotrebu. Okrem správnej orientácie budovy, izolácie a optimálneho presklenia okien k energetickej efektivite stavby výrazne prispieva aj správna vzduchotesnosť vonkajšieho plášťa, a teda dômyselné vyhotovenie fasády. Jedno z takýchto riešení predstavuje odvetraná fasáda. Pozreli sme sa preto bližšie na jej špecifiká.

Odvetrané (prevetrávané) fasády nachádzajú čoraz širšie uplatnenie u všetkých typov novostavieb, no taktiež pri rekonštrukciách starších budov. Ich aplikáciu dnes môžeme vidieť nielen na priečelí komerčných objektov, ale čoraz častejšie aj v prípade rodinných domov. K ich hlavným prednostiam okrem estetickej príťažlivosti patrí predovšetkým optimálny vlhkostný pomer, životnosť a tepelnoizolačné vlastnosti, vďaka čomu majú tieto fasády najlepšie predpoklady na dosiahnutie čo najväčšej akumulácie tepla.

Tajomstvo odvetranej fasády

Prívlastok odvetraná získala fasáda najmä pre schopnosť zabezpečiť domu nepretržité prúdenie vzduchu. To umožňuje vzduchová medzera, ktorá vzniká medzi plášťom a izoláciou a tzv. komínovým efektom odvádza vzduch, čím eliminuje nadmernú vlhkosť a chráni murivo, resp. inú nosnú konštrukciu objektu. 

Medzipriestor tiež zabraňuje priamemu kontaktu tepelnej izolácie so slnečným žiarením, vetrom a dažďom a prispieva tak k zlepšovaniu vnútornej klímy a regulácii teplotných rozdielov medzi interiérom a exteriérom počas zimy a leta. V lete vzduchová medzera zabraňuje nadmernému prehrievaniu muriva, pretože prúdenie vzduchu medzerou pod obkladom odvetranej fasády ochladzuje fasádny plášť. V zime zas tepelná izolácia zabezpečuje v súčinnosti s prevetrávanou vzduchovou medzerou menšiu spotrebu energie pre vykurovanie. Odvetraná fasáda tiež podporuje akustický útlm stavby, pri správnej konštrukcii eliminuje tepelné mosty a dokonca poskytuje výbornú požiarnu ochranu. Aplikáciou vhodných obkladov a podkonštrukcie je navyše zaručená jej dlhá životnosť.

Materiály

Trh v súčasnosti ponúka širokú škálu materiálov, z ktorých možno vyhotoviť odvetranú fasádu. Hlavným kritériom výberu ostáva predovšetkým vzhľad a cena, no netreba podceniť ani povrchovú úpravu a náročnosť údržby daného materiálu. Jedným z najobľúbenejších obkladových materiálov používaných pri realizácii odvetranej fasády na rodinných domoch je drevo. Niet sa čomu čudovať, jeho krása je večná a nikdy nepodlieha trendom. Podlieha však poveternostným vplyvom, a preto ho nemožno zaradiť medzi bezúdržbové materiály. Nebyť tohto problému, drevo by bolo v exteriéroch niekoľkonásobne rozšírenejšie. Ak sa však rozhodnete pre drevený obklad, musíte počítať s jeho farebnou premenlivosťou a povrchovou nestálosťou. Proces starnutia možno spomaliť pravidelnou starostlivosťou v závislosti od orientácie domu na svetové strany aplikovaním náterov a olejov. Najodolnejšie sú tvrdé exotické dreviny upravované tlakovou impregnáciou alebo vypaľovaním v peci, známe tiež ako termodrevo. Vo všeobecnosti však každý materiál vystavený slnečnému a UV žiareniu časom stráca svoj pôvodný vzhľad.   

Verná imitácia

Ak ste nedokázali odolať prirodzenej kráse dreva, no odrádza vás jeho náročná údržba a starnutie, konečný efekt bude rovnako pôsobivý, ak odvetranú fasádu realizujete pomocou bezúdržbových materiálov, ktoré svojim vzhľadom dôverne napodobňujú dekor dreva.

Najrozšírenejšími alternatívami sú:

  1. veľkoplošné HPL dosky vyrábané najčastejšie v rozmeroch 1,3 x 3 m s dekorom dreva podobne ako na laminátových parketách
  2. drevo-plastové kompozitné dosky (WPC)

HPL dosky sú dostupné v mnohých drevodekoroch, no nikdy nedosiahnu vernú imitáciu dreveného obkladu, pretože sa vyhotovujú vo veľkoformátových platniach. Vyznačujú sa však farebnou stálosťou a minimálnym nárokom na údržbu, čo im zabezpečuje výrobný technologický proces, ktorý spočíva v  lisovaní papiera impregnovanými živicami. Vzíde z toho homogénna pevná doska schopná výborne plniť úlohu ochranného plášťa každej budovy.

Drevenú fasádu lepšie evokujú drevo-plastové kompozitné profily, ktoré sa vyrábajú v podobných rozmeroch ako drevené dosky. V porovnaní s drevom odolávajú všetkým jeho záporným vlastnostiam vyplývajúcich z opotrebenia a poskytujú tak dlhodobú ochranu stavbe pri zachovaní nemenného vzhľadu. Obmedzujúci je len sortiment farieb a dekorov, pre väčšinu požiadaviek zákazníkov však dostačujúci. Z hľadiska dizajnu sa na trhu dajú identifikovať dve hlavné skupiny WPC dosiek:

  1. jednofarebné brúsené profily, bez snahy znázorniť dekor dreva
  2. viacfarebné profily, ktoré majú povrch s kresbou dreva

AUTOR: PG
FOTO: