https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

OKNÁ PRE ENERGETICKY ÚSPORNÉ DOMY

Okná majú v budovách mnoho funkcií. Asi netreba spomínať, že slúžia najmä na osvetlenie miestností či vytvorenie vizuálneho kontaktu s okolím. V nízkoenergetickom dome však majú ešte jednu dôležitú funkciu: zabezpečujú dostatok slnečných ziskov a pôsobia ako solárny radiátor.

Ešte v nedávnej minulosti sa funkcia okna, ako prvku, ktorý má zásadný vplyv na energetickú bilanciu stavby značne podceňovala. Pekný výhľad a svetlo v interiéri boli pre architekta v prvom rade prostriedkom pre vytvorenie atmosféry, výrazu a pocitu z priestoru. Pravdaže, zabezpečiť dostatok svetla je kľúčové pre vytvorenie zdravého a príjemného obytného prostredia, nemožno však prehliadať ani fakt, že okná sú tým prvkom obvodového plášťa, kadiaľ uniká najviac tepla. Pri použití nekvalitných rámov a zasklenia sa domy stávajú doslova „žiaričmi energie“ a obyvatelia sa po prvej zime, pri pohľade na účet za kúrenie, nestačia čudovať. Jednoduchými krokmi je pritom možné ovplyvniť energetickú bilanciu budovy o desiatky percent! Dôsledná optimalizácia vo fáze návrhu dokáže zabezpečiť, aby okná boli v celoročnej bilancii ziskové a nie stratové. Dôležitý je najmä premyslený návrh rešpektujúci typ okien a konštrukcie a spôsob ich osadzovania.

OKENNÉ RÁMY PREŠLI VÝVOJOM

Rám okna je a asi aj v budúcnosti zostane jedným z najslabších článkov opláštenia budovy z hľadiska tepelných strát. Na rozdiel od zasklenia totiž neprináša žiadne solárne zisky, len straty, preto musí vykazovať dostatočné tepelnoizolačné vlastnosti a mal by byť čo najnižší. Trendom sú preto rámy novej generácie, ktorých profil je skôr široký a nízky, na rozdiel od profilu klasických rámov, ktorý je úzky a vysoký. Technické riešenie okenných rámov ako aj ich fyzikálne vlastnosti závisia od materiálového riešenia. Popri dreve sa dnes vo veľkej miere používajú plastové okná. Medzi ich výhody patrí, že sú odolné a takmer bezúdržbové. V porovnaní s drevenými rámami sú aj cenovo výhodnejšie. Medzi ich nevýhody patrí nižšia pevnosť v namáhaných miestach a vyššia ekologická záťaž. Naproti tomu, drevené okná sú pevné a pri správnej údržbe majú dlhšiu životnosť. Keďže ide o prírodný materiál, sú ekologickejšie, ale i drahšie a náročnejšie na starostlivosť. Na trhu je možné nájsť aj ďalšie materiály rámov. Hliník v kombinácii s plastom alebo drevom je často využívaný ako vonkajšia ochrana proti poveternostným vplyvom. Výsledkom sú v podstate bezúdržbové okná, ktoré sú však finančne náročnejšie.

SLEDUJTE PARAMETER U

Bez ohľadu na použitý materiál, rozhodujúce sú celkové tepelno-technické vlastnosti okná, ktoré majú veľký vplyv na správnu funkciu okien aj na konečnú energetickú bilanciu domu. Najdôležitejším parametrom pre hodnotenie kvality okna pre pasívny dom je súčiniteľ prestupu tepla U (predtým označovaný ako k). Je to hodnota platná pre celé okno – teda pre zasklenie aj rám. Normatívne požiadavky normy na tento parameter sú neustále sprísňované, ale odporúčaná hodnota pre pasívne domy je ešte výrazne nižšia.

OKNÁ AKO ZÁKLAD ENERGETICKY EFEKTÍVNEJ STAVBY

V súčasnosti sa najčastejšie využíva konštrukcia okna pozostávajúca z jednoduchého rámu s izolačným dvojsklom alebo trojsklom, ktoré nahradila staršie typy okien so zdvojeným rámom alebo ešte staršie dvojité okná. Priestor dutiny medzi sklami pri okne pre pasívne domy je vždy vyplnený inertným plynom – argónom alebo kryptónom. Aj pri použití kvalitnejších, a teda aj drahších okien, je možné ušetriť. Stačí, ak do každej miestnosti navrhnete iba jedno otváravé okno. Viac ich totiž ani nepotrebujete, stačí ak sa zamyslíte, ktoré z vašich okien neotvárate prakticky nikdy. Použitím neotváravých alebo nedelených okien je možné znížiť priemerné náklady na jedno okno o 30 až 40 %.

ZÁSADNÉ JE SPRÁVNE OSADENIE OKNA

Zásadnou súčasťou optimalizovaných otvorových výplní je ich správne osadenie do konštrukcie. Dôležitá je tu hlboká znalosť stavebnej fyziky, ako aj konštrukcie okien a použitého konštrukčného systému. V prvom rade je potrebné vylúčiť vznik tepelných mostov osadením okna do roviny tepelnej izolácie a následne precízne vnútorné vzduchotesné napojenie rámu. Na vonkajšej strane je zasa potrebná paropriepustná ochrana pripojovacej škáry.

S TEPELNÝMI ZISKAMI TO NEPREHÁŇAJTE

Otvorové výplne, ktoré boli vyvinuté špeciálne pre pasívne domy, bezpochyby tvoria základ energeticky úspornej výstavby, ktorá stojí na efektívnom využívaní solárnych ziskov. V snahe zabezpečiť čo najvyššie solárne zisky sa veľakrát dostávajú budovy do rizika letného prehrievania. Aby sme tomu predišli, je v prvom rade potrebné optimalizovať veľkosť a umiestnenie presklených plôch a následne voliť vhodné tieniace prvky. Platí jednoduchá zásada, že veľkosť presklenia je rozumná do 40 % južnej fasády. Väčšie plochy okien spôsobujú výrazné letné prehrievanie a vyvolávajú tým potrebu drahých tieniacich prvkov. Bežne stačí k prirodzenému osvetleniu priestorov plocha otvorov s veľkosťou 1/6 až 1/4 podlahovej plochy miestnosti.

AUTOR: AP
FOTO: ARCHÍV FIRIEM