https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

LETNÉ OSVIEŽENIE FASÁDY

Vysoké technologické nároky na vývoj neobchádzajú ani fasádne riešenia, ktorých inovácie spôsobili, že dnes už je bežné, ak vaša fasáda reaguje na solárnu energiu alebo je zhotovená z inteligentných materiálov schopných plnohodnotne reagovať na zmeny vonkajších podmienok. Možností efektného architektonického stvárnenia vašej fasády je naozaj veľa. Originálne prevedenia obvodových stien vášho domu sa však ukrývajú aj v tradičných a rokmi overených systémoch. Váš dom preto môže byť jedinečný vďaka fasádnej omietke či kamennému obkladu a pre odlíšenie tak nemusíte siahať po rôznorodých kompozitných materiáloch. Ak uvažujete o regenerácii fasády alebo jej celkovej obnove, doprajte jej sviežu renováciu pomocou osvedčených postupov, ktoré spĺňajú náročné požiadavky modernej architektúry.

OMIETKY

Čo sa týka trendov v oblasti stvárnenia fasád omietkami, do popredia sa dostávajú rôzne kreatívne techniky. „Aby bola vaša fasáda opticky zaujímavá, nepotrebujete v každom prípade zvoliť predsadené povrchy a zložité prestupy cez izolačnú vrstvu, ktoré robia samotnú realizáciu zložitejšou. Neobmedzené možnosti stvárnenia akýchkoľvek nápaditých štruktúr a povrchov vám poskytujú rozmanité modelovateľné omietky, ktoré dodajú fasáde jedinečný vzhľad,” hovorí Martin Kríko zo spoločnosti Baumit. Pomocou valčekovania, špachtľového modelovania či hrebeňovej, reliéfnej alebo ťahanej techniky bude konečný výsledok naozaj pôsobivý. Dosiahnuť môžete nahrubo zagletovanú, jemne poréznu či dokonale hladkú omietku s náterom. V ponuke sú dokonca omietky imitujúce hrdzavý plech, kovovú fasádu, tehlové murivo, hrubý betón alebo drevený obklad. Omietky sa vyrábajú vo viacerých zrnitostiach a môžete ich vzájomne kombinovať a štruktúrovať. V ponuke sú štruktúry škrabané a ryhované, pričom v poslednom období prevládajú realizácie práve so škrabanou štruktúrou. Jedinečný efekt vám pomôžu získať nerezové, polystyrénové, drevené či špongiové hladítka. Aby bol finálny vzhľad ešte dokonalejší, vybrať si môžete pritom až z 800 odtieňov.

Veľkej obľube sa tešia omietky na báze silikónových živíc, ktoré majú vysokú odolnosť voči nepriaznivým poveternostným vplyvom a zároveň sa vyznačujú dobrou paropriepustnosťou. „Patria medzi tzv. mikroporézne maltoviny a odolávajú vo zvýšenej miere vlhkosti a vonkajšiemu prostrediu. Pre svoju vysokú pórovitosť dokážu vyťahovať vlhkosť z podkladu a nazývame ich preto aj sušiace omietky," hovorí Branislav Augustín zo spoločnosti KEMA. Vďaka týmto dispozíciám sú predurčené ako povrchová úprava fasád pre rôzne druhy podkladov akými sú tepelnoizolačné systémy, minerálne omietky a stierky, sanačné omietkové systémy ako aj na podklad z vysoko tepelnoizolačných murív.

APLIKÁCIA

Čo sa týka samotnej realizácie omietky, je potrebné splniť technologické požiadavky kladené na jej nanášanie. Vyžaduje si bezprašný povrch, ošetrenie penetračným náterom a tiež priaznivé klimatické podmienky počas jej aplikácie. Najideálnejšie v období jari, kedy sú teploty najvhodnejšie na nanášanie tenkovrstvových omietok a tiež sú badateľné poškodenia spôsobené vplyvom zimy, ktoré súčasne môžete odstrániť a upraviť. Omietky oproti kamenným či tehlovým obkladom disponujú malým plošným zaťažením. Rýchlo schnú a nevytvárajú sa na nej trhliny ani pri jej nerovnomernom nanášaní, čím predstavujú skutočne šikovné riešenie fasády vášho domu.

UMELÝ VS. PRÍRODNÝ KAMEŇ 

Dom dokonale ochráni a zároveň mu dodá nadčasový luxusný vzhľad fasáda z kamenného obkladu. Hoci má prírodný kameň neopakovateľný vzhľad a vynikajúce úžitkové vlastnosti, obľube sa teší aj jeho umelý variant. Umelý kameň vznikol a začal sa vyrábať kvôli dopytu, cene a nedostatku požadovaného prírodného kameňa, pričom oproti prírodnému kameňu vykazuje lepšie fyzikálnotechnické vlastnosti a efektívnejšiu inštaláciu. Okrem praktického významu majú však oba druhy kompozičnú a estetickú funkciu pre širšie spektrum realizácií. Obvykle sú vhodné na použitie na tzv. bezkontaktné odvetrávané fasádne systémy, ktoré nielen skvelo tepelne izolujú, ale tiež odvádzajú vlhkosť. Fasáda z prírodného kameňa sa vyznačuje vysokou odolnosťou, farebnou stálosťou a vďaka prirodzenej pevnosti kameňa zabezpečuje domu kvalitnú mechanickú ochranu. Navyše sa ľahko udržiava a dáva domovu trvalú hodnotu, ktorá časom ešte rastie. Samotný kameň je prirodzene veľmi ťažký, preto na trhu tiež nechýbajú ľahčené obklady v tvaroch štiepaných skalných úlomkov či riečnych okruhliakov. 

 

Umelý kameň sa vyrába z celofarbeného, mrazuvzdorného betónu pevnostnej triedy C25/30, preto je rovnako vhodný pre použitie v exteriéri aj interiéri. „Materiál vyššej pevnostnej triedy v každom smere vylepšuje úžitkové vlastnosti a prináša dlhodobé využitie. Obklady sú odľahčené expandovaným prírodným ílom, ktorý zároveň zlepšuje tepelno-izolačné vlastnosti. Majú neobmedzenú životnosť a farebná stálosť je výrobcami pigmentov garantovaná na dobu minimálne 30 rokov bez rozdielu použitia,“ vysvetľuje Božena Daňová zo spoločnosti Vaspo stone. Obklady môžu byť aj trvalo omývané alebo aj ponorené pod vodou, pretože betónová zmes obsahuje retarder, ktorý výrazne obmedzuje vyplavovanie vápnika a tvorbu tzv. výkvetov. Vysoká presnosť obkladov umožňuje ich rýchlu a efektívnu inštaláciu s následnou ľahkou údržbou.

Originalitu kameňa síce nič nenahradí, súčasné technológie výroby dnes už však dokážu zhotoviť verné imitácie rôznych druhov hornín pri zachovaní výborných technických vlastností. Dokonalosť napodobnenia je viditeľná na detailných zobrazeniach prírodného vrásnenia , a to aj tých najmenších kapilár či vlásočníc. Sortiment je preto naozaj bohatý a zahŕňa rozmanité produkty so vzhľadom pálenej tehly, ukladanej lámanej bridlice či voľne vrstveného kameňa v rôznych farebných prevedeniach, vďaka čomu vyniknú pri riešení bývania v rustikálnom či country štýle a zároveň spĺňajú požiadavky, ktoré vyžaduje moderná architektúra.

AUTOR: PG
FOTO: VASPO STONE, BAUMIT, ARCHÍV FIRIEM A REDAKCIE