https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

STAVBA KRBU: ZABEZPEČTE SI TEPLO DOMOVA UŽ V LETE

20.07.2018 │ Hoci je leto a vykurovacia sezóna je zatiaľ v nedohľadne, na stavbu a konštrukciu krbu by ste mali myslieť už teraz, aby ste si mohli v zime vychutnávať atmosféru horiaceho ohňa. Tohtoročná stavebná sezóna na Slovensku je už oficiálne odštartovaná a ak sa plánujete pustiť do stavebných prác týkajúcich sa rekonštrukcie domu či realizácie novej stavby, nezabudnite do finančných, ale aj stavebných plánov zahrnúť stavbu krbu. Poradíme vám, na čo všetko pri jeho plánovaní netreba zabudnúť.

Krb v súčasnosti už nie je len zdrojom tepla a nezávislou alternatívou kúrenia, ale najmä symbolom pohody, príjemnej atmosféry a tiež výrazným estetickým prvkom domácnosti. Mnohí nedajú dopustiť na čaro praskajúceho dreva, no odpoveďou na rýchly spôsob života sú dnes krby na plyn s keramickou imitáciou skutočných polien, ktoré plne zachovajú kúzlo praskajúceho ohňa a vám poskytujú maximálne pohodlie pri zakurovaní a údržbe. Záleží len na vás, pre ktorý z nich sa rozhodnete.

ZVÁŽTE VŠETKY FAKTORY

Prvým krokom k realizácii nového krbu je okrem voľby druhu paliva, veľkosti a typu aj jeho vhodné osadenie v domácnosti s ohľadom na celkovú dispozíciu interiéru, plochu, výšku priestoru, prítomnosť schodiska a blízkosť sedenia. Dopredu treba rátať aj s vhodným umiestnením komínového telesa, ktoré v závislosti od typu krbu musí spĺňať vybrané špecifiká. 

Komín krbu na drevo by mal disponovať požadovaným ťahom, na čo však potrebuje dostatočnú výšku, ktorú v prípade bungalovov nie je možné dosiahnuť. Vtedy sa odporúča zvoliť väčší priemer komína. Pokiaľ ide o krb na plyn, používa sa koncentrický komín, ktorý nie je tak náročný na výšku a je možné ho dokonca vybaviť 90° zalomením. V tejto súvislosti by ste už mali mať premyslené, aký krb bude stáť vo vašom dome, pretože dodatočná zmena by vám z rozpočtu zbytočne stiahla finančné prostriedky.

OBSTAVBA KRBOVEJ VLOŽKY

Ďalšou fázou na ceste k vysnívanému kozubu je obstavba vybranej krbovej vložky, ktorá zabezpečuje distribúciu tepla a dotvára estetické prevedenie krbu. Rovnocenné výhody ponúka plechová ako aj štandardná murovaná obstavba. V oboch prípadoch je však potrebné dbať na to, aby boli použité materiály odolné voči vysokým teplotám. Predídete tak zbytočnému znehodnoteniu konštrukcie. Možnosti realizácie obstavby krbovej vložky sú v zásade dve - teplovzdušná a akumulačná. Pri jej výbere je však okrem individuálnych potrieb dôležité prihliadať aj na tepelnoizolačné parametre novostavieb, ktoré by mali v súčasnosti vykazovať čo najmenšiu až nulovú energetickú náročnosť. To znamená, že čím je nižšia tepelná strata stavby, tým by prirodzene mal byť menší aj zdroj tepla. Ideálne riešenie v takomto prípade predstavuje akumulačná obstavba, ktorá disponuje tepelnou zotrvačnosťou. Na rozdiel od teplovzdušného krbu, ktorý priestor rýchlo vykúri a v nízkoenergetickej stavbe môže vytvoriť teplotný diskomfort, akumulačný krb teplo do miestnosti uvoľňuje postupne, aj niekoľko hodín po dohorení ohňa. Ukladanie nadbytočného tepla v obstavbe a jeho dodávanie v menšom množstve zabezpečujú akumulačné materiály ako šamot a liatina. Tento systém je podobný starej kachľovej peci, ktorá akumulovala teplo na rovnakom princípe a rovnomerne ho šírila do svojho okolia.

KRBOVÁ VLOŽKA

Dôležitú súčasť a srdce celého krbu tvorí krbová vložka, ktorej výberu je takisto potrebné venovať dostatok času. Prihliadať by ste mali hlavne na parametre akými sú čistota skla, regulovateľnosť horenia a účinnosť spaľovania. Samozrejme, významnú úlohu zohráva aj samotný dizajn a celkové prevedenie. Integrovanou súčasťou krbovej vložky je regulácia horenia a prívodu vzduchu. Keďže moderné technológie umožňujú ovládanie akýchkoľvek zariadení na diaľku, aj výšku plameňa si v prípade krbu na plyn môžete pohodlne regulovať prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo diaľkového ovládača.

POZOR NA REKUPERÁCIU

Bežnou súčasťou moderných stavieb dnes už býva nútená výmena vzduchu, tzv. rekuperácia. Ide o zariadenie slúžiace na vetranie domu s dôrazom na minimálnu stratu tepla. Pokiaľ vo vašej domácnosti dochádza k výmene vzduchu takýmto spôsobom a vy ste sa rozhodli pre krbovú vložku na drevo, dbajte na to, aby bol výmenník nastavený na pretlak. V opačnom prípade by pri otvorení dvierok mohlo dôjsť k vytiahnutiu sadzí a splodín z komína priamo do miestnosti a spôsobiť zadymenie či rôzne iné nepríjemnosti.
 

AUTOR: PG
FOTO: M-DESIGN; Archív redakcie