KOLONIÁLNY DIZAJN: AKO ZARIADIŤ JEDNOTLIVÉ MIESTNOSTI V KOLONIÁLNOM ŠTÝLE
V predchádzajúcom článku sme si priblížili históriu koloniálneho dizajnu a 5 zásad, ktoré pomôžu priniesť tento jedinečný štýl do vášho domu či bytu. Dnes vám priblížeme, ako tieto zásady aplikovať v jednotlivých častiach interiéru.
Obývačka
Obývačka je priestor, kde sa pre koloniálny štýl naskytá najviac príležitostí. Prvok, ktorý v sebe spája luxus a tradíciu zároveň zastupuje na prvý pohľad rozpoznateľná sedačka Chesterfield. Príznačné tvarovanie a celková silueta z nej robí nestarnúcu klasiku a predurčuje ju byť ohniskom koloniálneho dizajnu miestnosti. Okrem toho, že nevyhnutne do interiéru zakomponujete suveníry zo svojich ciest a obľúbenej destinácie, váš nový dizajn domácnosti si vyžaduje zariadenie odrážajúce charakter danej krajiny. Konzolu, komodu, koberec alebo stôl si pravdepodobne z Thajska či Indonézie nedoveziete, preto siahnite po ponuke výrobcov masívneho nábytku, nakoľko je jeho použitie v interiéri zariadenom koloniálnym štýlom obzvlášť príznačné.
Prvok, ktorý by nemal v takomto interiéri chýbať je rozhodne vyrezávaná komoda. Ozvláštnená zaujímavým dekoračným vzorom alebo tvarovaním prenesie na seba hlavnú pozornosť. Jej potenciál ešte podčiarkne kombinácia s kožou alebo kovom. Špecifickým prvkom, ktoré vnesú do priestoru závan pravej exotiky sú koberce a textílie. Ak vás nadchol Orient a východná kultúra, pestrofarebný koberec ako symbol jej tradície si žiada každý interiér s nádychom exotiky. Mnoho takýchto kúskov nájdete v portfóliu domácich predajcov a ich kolekciách inšpirovaných východom. Na celkovej štylizácii koloniálneho dizajnu sa podieľajú dekorácie a doplnky. Ak si niektoré z nich doveziete z konkrétnej krajiny, priestoru dodajú špeciálnu hodnotu a vám budú denne pripomínať príjemné chvíle. Štýlové originálne kúsky však nájdete aj medzi domácimi predajcami. Ich použitie je však limitované rovnováhou a rytmom konkrétneho interiéru. Zlaté akcenty spôsobia v priestore kontrastnú dizajnovú eufóriu.
Spálňa
V spálni môžete pracovať so zásadami koloniálneho štýlu oveľa uvoľnenejšie. Zmyselnosť a farebnosť tropických krajín preneste na obliečky a dekoračnú úlohu zverte do rúk zaujímavých nočných lámp alebo stolíkov. S dekoráciami to však príliš nepreháňajte. Ich absenciu vyvážte koženým kobercom, ktorý je tento rok mimoriadne v kurze.
Kúpeľňa
Závan exotiky môžete vniesť aj do kúpeľne. Stačí, ak sa budete držať zásad dizajnovania ako v prípade koloniálnej obývačky. Základ kúpeľne postavte na masívnom solitéri či už v podobe skrinky pod umývadlo alebo zaujímavej konzoly. Dekorovanie prenechajte zlatým akcentom prítomných na doplnkoch, zrkadlách či obkladoch. Tie môžu niesť zaujímavé vzory typické pre východné, ale aj španielske krajiny a stať sa hlavným zdrojom exotiky v kúpeľni. Zvyšok doplňte bielym keramickým sanitárnym zariadením. Pozornosť pokojne upriamte na batérie, ktoré vyzdvihnú šarm tohto dizajnu.
Kuchyňa
Koloniálny štýl v kuchyni je výzvou a experimentom. Exotiku tu možno vyjadriť nielen chuťami jedla, ale aj prostredníctvom obkladov, doplnkov a cez výzdobu jedálenského stola. Potenciál koloniálneho štýlu tiež zdôraznite kovovým riadom, reliéfnou rezbou na kuchynskej linke a tiež pomocou otvorených políc a nezvyčajného zariadenia pre stolovanie. Môžu to byť čínske misky, sushi paličky, špeciálne servírovacie nádoby či tradičné džbány.
AUTOR: PG
FOTO: archív redakcie