https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

TRÁVNIK POD DROBNOHĽADOM ZÁHRADNÉHO ARCHITEKTA

13.08.2018 │ Aký trávnik chcete, si premyslite už pri zakladaní záhrady. Odvíja sa od toho výber trávnej zmesi, ktorá je podľa účelu a stanovištných podmienok namiešaná rôznym podielom niekoľkých druhov tráv. Niektoré napríklad znášajú dobre zašliapavanie, iné vyžadujú nízku výšku kosenia či neprosperujú v suchu. Našťastie, základný výber druhov pre trávnik urobia za nás dodávatelia trávnych zmesí alebo kobercov. Mali by ste však vedieť, či chcete vyslovene okrasný trávnik s častým kosením, športový, ktorý znesie časté loptové hry vašich ratolestí alebo v niektorej časti technický, vhodný na parkovanie. Vaše požiadavky týkajúce sa trávnika povedzte záhradnému architektovi alebo realizátorovi záhrady, ktorí tomu prispôsobia jeho založenie a plánovanie neskoršej údržby.

RADÍ FERDINAND LEFFER
ZÁHRADNÝ ARCHITEKT

NEJDE IBA O KOSENIE

Ako hovorí záhradný architekt Ferdinand Leffler: „Starostlivosť o trávnik vyžaduje niekoľko činností, ktorých frekvencia ovplyvňuje jeho výslednú podobu. Dôležité je pravidelné kosenie. Pravidelnosť v tomto prípade neznamená úplne nemenný interval povedzme raz za týždeň, ale termín, kedy je kosenie najvhodnejšie. To napovie intenzita rastu a predovšetkým výška trávy. Steblá sa nemajú skracovať o viac ako tretinu ich aktuálnej výšky. Okrem toho vyžaduje trávnik dostatočnú zálievku, primerané hnojenie a odburiňovanie. Tiež je potrebné odstraňovať odumreté časti či mach vertikutáciou raz až dvakrát ročne a raz za niekoľko rokov mu určite prospeje aj prevzdušnenie, takzvaná aerifikácia. Jednotný recept na údržbu však neexistuje, keďže niekomu môže vyhovovať viac trávnik plný sedmokrások s menej intenzívnou údržbou, inému perfektný anglický trávnik s vyššou mierou starostlivosti. Kľúčové však je trávnik správne založiť.“ Nájdite si pre seba a svoju rodinu taký typ trávnika, ktorý bude vyhovovať nielen účelu, ale aj energii a času, ktoré strávite staraním sa oň tak, aby práca v záhrade bola pre vás stále radosťou a relaxom. 

S AUTOMATICKOU ZÁVLAHOU ČI BEZ?

„Ak si prajete mať perfektný trávnik,“ pokračuje záhradný architekt, „tak v našich podmienkach nemáte inú možnosť, než pravidelne zavlažovať. Rovnomernú zálievku pritom najlepšie zaistí správne navrhnutý a položený automatický zavlažovací systém, navyše vybavený vlhkostnými senzormi. Odporúčam nastaviť ho tak, aby zalieval dva až trikrát týždenne väčšou zálievkovou dávkou 15 litrov na štvorcový meter, čo predstavuje 15 mm. To zabezpečí, aby sa voda dostala až ku korienkom trávy. Za týždeň by teda mal trávnik dostať podľa teploty a aktuálneho počasia medzi 25 až 40 mm vody. Väčšia dávka naraz pôsobí dokonca i ako prevencia proti burinám, častejšie zalievanie menšou dávkou totiž podporuje klíčenie ich semien. Najvhodnejšie je zalievať v skorých ranných hodinách. Naproti tomu čerstvo založený alebo položený trávnik sa v prvých týždňoch zalieva i niekoľkokrát denne.“ Zalievať trávnik ručne alebo pomocou prenosných zavlažovačov vyžaduje viac vášho času a nemusíte ani dobre odhadnúť dávku vody. Ak však nevyžadujete reprezentatívny vzhľad, vystačíte si i bez automatiky.

VÝŽIVA V SKRATKE

 Na dokonalom vzhľade trávnika sa výrazne podieľa i hnojenie. Leffler vysvetľuje: „V rôznych obdobiach sezóny sú vhodné iné hnojivá s príslušne nastaveným pomerom jednotlivých prvkov. Odporúčam uprednostniť kombinované hnojivá, v priebehu roka s prevahou dusíka, na záver sezóny so zvýšeným podielom draslíka, ktorý trávnik dobre pripraví na prezimovanie. Tieto hnojivá stačí aplikovať tri až štyrikrát ročne, v apríli, júni, septembri a prípadne koncom októbra.“ Nech už zvolíte akýkoľvek druh hnojiva, granulované, tekuté, práškové, vždy postupujte podľa návodu a dajte pozor, aby ste pôdu zbytočne neprehnojili. Jednak to môže popáliť samotné rastliny, a taktiež kontaminujete pôdu alebo aj spodné vody nadmerným množstvom hnojív.

 IBA O JEDNU TRETINU

Obľúbená činnosť mnohých majiteľov pozemkov je kosenie. Hodina či dve monotónnej činnosti na čerstvom vzduchu pomáha zrelaxovať najmä hlave presýtenej podnetmi. Trávniky sa kosia na rôznu výšku, podľa účelu. Všeobecne však platí, že najdôležitejšie je dodržať pravidlo skrátenia výšky o jednu tretinu. Tomu potom prispôsobte i interval kosenia. „Okrasné trávniky v záhradách,“ pokračuje záhradný architekt, „sa kosia na výšku 30 – 40 mm. Trávniky bez závlahy v suchom období koste na 50 mm. Iná výška kosenia platí i pri čerstvo založenom trávniku, prvýkrát sa kosí pri výške 60 – 100 mm, ktorá sa potom znižuje postupne, aby mal dostatok listovej plochy pre odnožovanie a správne zakorenenie.“

ČÍM MENEJ CHÉMIE, TÝM LEPŠIE

Burina v trávniku kazí jeho vzhľad. Niektoré druhy môžete vziať na milosť, napríklad sedmokrásky, v prípade vidieckeho a rozľahlého trávniku aj nízke plazivé ďatelinky. Ako čo najlepšie zatočiť s burinou, radí Ferdinand Leffler: „Zaburineniu je dobré predchádzať preventívne. Základom je dobrá príprava pôdy, použitie kvalitného osiva a vhodný termín výsevu. Aj správnou starostlivosťou o trávnik sa rast viacerých druhov výrazne obmedzí. Mnohé druhy napríklad neznášajú pravidelné kosenie, vertikutáciu alebo hnojenie. Vytrvalé buriny, ako sú sedmokrásky a púpavy sa dajú odstrániť mechanicky pomocou vyrývača koreňov alebo starého kuchynského noža. Veroniku a ďatelinu zas odstránite ručným trhaním. Ďalšiu možnosť predstavuje likvidácia pomocou selektívnych herbicídov, ktoré zničia iba dvojklíčnolistové druhy a na trávu, ako na jednoklíčnolistovú, neúčinkujú. Čím menej chémie však do záhrady použijete, tým lepšie.“

AUTOR: TM
FOTO: ATELIÉR FLERA