https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

VYKUROVACÍ SYSTÉM PRED ZIMOU: ČAS NA VÝMENU KOTLA?

 Pointou pravidelných revízií vykurovacieho systému nie je iba papier od servisného technika, ale najmä odborné posúdenie stavu technických zariadení. Ak vás už dlhšie trápia účty za teplo, nemali by ste tento problém riešiť iba ťažkým povzdychnutím. Spôsobov ako usporiť na energiách je hneď niekoľko.

Dôležitým východiskom je sledovanie spotreby energie domu aspoň tri roky za sebou. Ešte presnejšie informácie poskytnú mesačné či denné odpočty, ktoré prezradia viac o užívateľskom správaní a chybách, ktorých sa možno nevedomky dopúšťate. Ak bývate v dome staršom ako 20 rokov, prvým krokom k znižovaniu nákladov na energie by malo byť jeho zateplenie. Modernizácia vykurovacieho systému by mala nasledovať až potom, pretože sa navrhuje vždy na základe aktuálnej spotreby energie. Ak by ste to spravili v opačnom poradí, kotol aj celý systém by mohol byť zbytočne predimenzovaný.

ČAS NA VÝMENU KOTLA?

Pri rozhodovaní o výmene kotla za nový je potrebné zvážiť viacero hľadísk. V prvom rade je to technický stav pôvodného kotla a s tým súvisiace náklady na jeho opravy. Spoľahlivosť kotla je dôležitá hlavne pri malej alebo žiadnej výkonovej rezerve kotolne. „Vo všeobecnosti platí, že vykurovací kotol je načase vymeniť, keď je starší ako 15 rokov. Výmena kotla je nevyhnutná aj vtedy, keď sa po zateplení domu prechádza z vysokoteplotného na nízkoteplotný systém,“ hovorí Ing. Martin Fábry. Dôležitým ukazovateľom je okrem účinnosti tiež možnosť kontroly a regulácie činnosti kotla. Za vysokou spotrebou tepla niekedy stojí práve chýbajúci regulačný systém. Zavedenie vyspelej regulačnej jednotky je obvykle viazané na výmenu kotla, keďže tento musí byť primerane technicky vybavený, aby dokázal s regulačným systémom komunikovať. 

NOVÝM KOTLOM NIČ NEPOKAZÍTE

S výmenou dosluhujúceho kotla netreba čakať až do výskytu závažnej poruchy. Zavážiť by mala každoročná a dlhodobá úspora prevádzkových nákladov. Pri výmene klasického plynového kotla za kondenzačný sa reálna výška úspor môže pohybovať okolo 30 % alebo aj viac. Pokiaľ ide o výber nového zariadenia, od roku 2015 musí byť každý plynový kotol vybavený energetickým štítkom, z ktorého už vieme veľa vyčítať aj sami. Energetický štítok informuje o tom, aké komponenty vykurovací systém obsahuje a ako efektívne zabezpečuje výrobu tepla na kúrenie a prípravu teplej úžitkovej vody. Napriek tomu je aj tak ideálne sa poradiť s odborníkom, ktorý vám poradí pri výbere kotla aj doplnkových komponentov. Napokon, energetickým štítkom musí byť označený aj vykurovací systém ako celok a za správne označenie je zodpovedný takzvaný uvádzač na trh, teda spravidla odborný kúrenár. Z hľadiska efektivity je veľmi dôležité dimenzovanie kotla. Počas roka aj počas samotnej vykurovacej sezóny sa môže požiadavka na teplo výrazne meniť. Preto je vhodné voliť zariadenie s moduláciou výkonu, ktoré dokáže podľa potreby prispôsobovať výkon kotla od 0 do 100 %, pričom vždy funguje s maximálnou účinnosťou. Elegantný dizajn moderných kotlov umožňuje zakomponovať ich do interiéru rovnako ako iné domáce spotrebiče.

CELÁ KOTOLŇA V JEDNOM SPOTREBIČI

Ďalšou vecou, ktorá sa postupne stáva prirodzenou súčasťou našich domácností, je využívanie alternatívnych zdrojov tepla. Pri rekonštrukciách ide často o doplnkový zdroj k plynovému kotlu a vtedy je nutné vykurovací systém rozšíriť o ďalší okruh. Rátať treba napríklad aj s veľkým bivalentným zásobníkom vody a ďalšími komponentmi. Niektoré nové modely kotlov sú pre tento prípad prispôsobené už z výroby. Doplnenie o ďalší okruh sa tak stáva omnoho jednoduchšie. Samotný kotol, ktorý už obvykle má v sebe integrovaný vyspelý regulačný systém tak poslúži ako vykurovacia centrála, ktorá koordinuje, kontroluje a riadi činnosť všetkých komponentov vykurovacej sústavy. Obrazne povedané, celá kotolňa sa vám pomestí do jednej „skrine“. Navyše, väčšinou sa už pýšia aj elegantným vzhľadom, takže ich môžeme umiestniť aj priamo v byte – v predsieni, kúpeľni alebo kuchyni. Bezpečný odvod spalín zabezpečia vyspelé komínové systémy, ktoré dokážu s použitím dvojvrstvovej vložky zabezpečiť zároveň aj prívod vzduchu. Tam, kde nie je vybudovaný komín, poslúžia moderné dymovody pre turbo odťah spalín s použitím ventilátora.  Kotol so zabudovaným zásobníkom, solárne panely a vyspelá regulácia, to je všetko, čo potrebujete pre vytvorenie efektívneho hybridného systému vykurovania, ktorý využíva plynový kotol a solárne kolektory.

AUTOR: AP
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE A FIRIEM





"Premýšľam o architektúre celý čas. To je problém, ale ja budem vždy takáto.  Je to môj sen."
Zaha Hadid
Architektka

Informácie