https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

ABY DLAŽBA POKOJNE PREZIMOVALA

23.10.2018 │ Bez ohľadu na to, ako dôkladne bola položená dlažba chodníka, bez ohľadu na to, koľko bolo investovaných prostriedkov do kvalitných materiálov – všetky dlažby, najmä v jesennom období, vyžadujú aspoň základnú údržbu. Nedostatočná starostlivosť o dlažbu zhoršuje jej vzhľad a skracuje jej životnosť. Našťastie, prinavrátiť jej stratený lesk a krásu nie je až tak náročné a úsilie, ktoré pri tom vynaložíte, nemusí byť také veľké, ako to na prvý pohľad môže vyzerať.

Základné čistenie

Najjednoduchší a najbezpečnejší spôsob, ako vyčistiť dlažbu, je umývať ju s obyčajnou mydlovou vodou. Možno použiť aj silnejší prúd vody z hadice, opäť si však dajte pozor na uvoľnenú výplň v škárach medzi dlaždicami. Pri použití kyselín a iných syntetických látok postupujte opatrne. V prípade mnohých typov dlažieb robia viac škody ako úžitku, kyselina chlorovodíková môže dlažobný materiál trvalého poškodiť či zničiť.

Ako na burinu

Nežiaduce rastliny budú vždy prekážať tam, kde ich treba najmenej. Buriny niekedy stačí jednoducho prácne vytiahnuť zo škár medzi dlažbou, či zoškrabať ich vhodným záhradným náradím. Treba však dbať na to, aby zo škár nebol s burinou odstránený aj piesok či iný výplňový materiál. Na chodníkoch či plochách, kde sa nepohybujete veľmi často, zabránite ďalšiemu rastu neželanej zelene pravidelným kefovaním či použitím herbicídnej chémie – treba ich však používať s rozvahou a opatrnosťou. Ďalšou alternatívou sú tesniace tmely, ktoré škáry medzi dlaždicami uzatvoria úplne.

Pozor na lišajníky

Keď sú chodníky udržiavané len veľmi málo, často na nich možno pozorovať kruhovité škvrny. Niekedy sú sfarbené do čierna, ale môžu byť aj smotanovo biele. Ide o lišajníky, ktoré z povrchu dlažby vytvárajú klzké a nebezpečné miesto. Ich odstránenie zabezpečia, tak ako v prípade rias, bielidlá. Je však pravdepodobné, že bude potrebné ich opakované použitie. Treba vziať do pozornosti aj fakt, že ak sa lišajníky objavia len na jednom mieste veľkého dlažobného objektu, je nutné ošetriť ho celý, nie iba postihnuté miesto.

Preč s riasami

Riasovité rastliny sú všadeprítomné v okolí, hľadajú vlhké a priepustné plochy, kde sa môžu usadiť a bujnieť. Najlepším domovom pre ne sú priestory, kde dažďová voda rozpúšťa povrchy základných materiálov. Uvoľňujú sa tak minerály, ktoré riasy absorbujú a podporujú tak svoj rast. Najjednoduchším spôsobom, ako sa rias zbaviť, je použitie bielidla – chlórnan sodný vo vodnom roztoku určite zaberie. 

RADA ODBORNÍKA
Radí technický poradca Josef Havránek

Starostlivosť o betónovú dlažbu je nenáročná a nepodlieha sezónnym vplyvom. Niektorým problémom sa dá predchádzať už po položení dlažby použitím určitých impregnačných prostriedkov. Redukujú nasiakavosť povrchu, chránia povrch výrobkov pred špinou, zvyšujú odolnosť voči tvorbe rias a machov. V priebehu roka sa o dlažbu staráme v závislosti na frekvencii používania občasným opláchnutím nečistôt, prípadne machov a rias vodným tlakovým čističom. Pravidelným sekaním trávy na plochách susediacich s dlažbou obmedzíte rast tráv v špárach dlažby. Trávu je možné odstrániť použitím špeciálnych prípravkov. Sneh z dlažby odstraňujeme mechanicky, nikdy nie však používaním kovových nástrojov. 

AUTOR: MB
FOTO: ARCHIV REDAKCIE