PLOTY K SÚČASNEJ ARCHITEKTÚRE
18.08.2018 │ Ploty a brány majú prozaickú úlohu - rozdeľovať a oddeľovať. Plnia funkciu ohraničenia pozemku, rozdelenia záhrady, teda niečo, čo jasne vymedzuje priestor v celkovej urbanizácii okolia. Zároveň chránia pred hlukom, znečistením, obmedzujú pohľady a výhľady a v neposlednom rade sú tiež výtvarným prvkom. Ten môžeme prirovnať k stuhe obviazanej okolo toho, čo je pre nás veľa ráz najcennejšie – domov a pocit bezpečia v ňom.
MATERIÁL
Ideálne riešenie ohraničenia berie do úvahy priestor, ktorý obklopuje. Zároveň by sa mal brať ohľad aj na okolie a snažiť sa byť s ním v symbióze. Tu rozhodujú predovšetkým zvolené materiály a celková architektúra oplotenia. Podľa toho pristupujeme k výberu materiálu či prípadne ku kombinácii materiálov tak, aby vyhovovali estetickým i praktickým požiadavkám. V súčasnosti nám trh ponúka nepreberné množstvo materiálov a možností od klasických živých plotov cez drevené, plastové až po kovové v rôznych štýloch a kombináciách s prírodnými či umelými materiálmi. Pri tomto výbere zohráva dôležitú úlohu faktor funkčnosti. Jednoducho povedané, ide o to, koľko času strávite nad údržbou a udržateľnosťou oplotenia, pre ktoré sa rozhodnete, aká je zložitá či jednoduchá jeho údržba, aké náklady na ňu vynaložíte.
ŽIADANÉ OPLOTENIA A BRÁNY
Otázka udržateľnosti oplotenia v kombinácii s estetickými nárokmi je prirodzene najdôležitejšou požiadavkou zákazníkov. Toto kritérium sa v architektúre univerzálne stavia na prvé priečky v mnohých oblastiach a neplatí len pre oplotenia. Namiesto pevného vysokého múru sa dnes výrobcovia spoliehajú na kombináciu trendy materiálov a estetiky so širokou možnosťou ďalšieho kombinovania s prírodnými prvkami na úrovni vonkajšej aj vnútornej strany. Sústredia sa na získanie požadovaného efektu a bohaté možnosti štýlov pri zachovaní nízkych nákladov na údržbu a udržateľnosti po celé roky. Trh ponúka široké možnosti osadenia na samonosné a koľajnicové posuvné kovania či na teleskopické posuvné kovania. Ak sa chcete vyhnúť povrchovým poškodeniam ako je napríklad korózia a zatečenie, ideálnym riešením pre vás bude použitie najnovších technológií vnútorného vedenia a krytého ozubenia brány pri posuvných systémoch.
MODERNÉ OPLOTENIE A BRÁNY
Najnovšie trendy sú výrazne jednoduché a kladie sa v nich dôraz najmä na funkčnosť a jednoduchý dizajn. S tým idú ruka v ruke aj náklady, ktoré neprinášajú výrazné navyšovanie vášho rozpočtu. Za ideálne riešenie je preto aktuálne považovaný kovový materiál či plechy. Moderným prvkom plniacim estetickú funkciu sú rôzne perforácie či gravírovania v oplotení, prípadne len v bránovej časti. Dávajú okoliu špecifi cký podpis a váš plot sa tak stane jedinečným.
ŤAHOKOV
Jednou z možností, ktorá spĺňa tieto kritéria a dokáže zvládnuť nepriazne počasia po celé roky je systém ťahokovu. Kovové profi ly alebo balíky v požadovanom tvare a veľkosti sú moderným prvkom v architektúre a stavebníctve. Ich výhodou je, že sú vyrábané ekologickou bezodpadovou technológiou. Využíva sa najmä pre svoje vlastnosti ako sú trvácnosť, nenáročnosť údržby, množstvo využiteľných variácií a kombinácií a univerzálnosť použitia v exteriéroch či v interiéroch. Kov môže sám o sebe pôsobiť chladne, v niektorých prípadoch až sterilne. Moderná architektúra si však dnes ctí práve tieto vlastnosti. Ak chcete docieliť industriálneho efektu, využitie ťahokovu je ideálnym riešením. Dá sa tiež vhodne kombinovať so živými rastlinami a drevinami, efektne využiteľným kombinačným prvkom je napríklad drevo. Jednotlivé profi ly sa dajú kombinovať aj s murovanými stĺpikmi a môžu tak vytvárať neobyčajné kreácie. Pre dosiahnutie lepšieho vzhľadu existujú rôzne tipy povrchových úprav od galvanizácie až po špeciálne ošetrenia polyesterovou práškovou farbou. To dodáva surovému vzhľadu ocele farebné zjemnenie a dokonale tak prispieva k zosúladeniu s okolím, v ktorom nepôsobí rušivo. Takáto povrchová úprava vydrží bez nechceného popraskania alebo vyblednutia a zachováva si vysokú kvalitu a funkčnosť dlhé obdobie bez výraznej údržby.
AUTOR: DR
FOTO: HOME DESIGN, ARCHÍV REDAKCIE