https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

WELLNESS U VÁS DOMA

TOP / DOMÁCI WELLNESS

Ten pocit, keď sa po dni strávenom na svahu vrátite do hotela alebo horskej chaty a oddáte sa službám wellness centra patrí k najintenzívnejším zimným dovolenkovým momentom. Čo tak si dopriať takéto zážitky každý deň v súkromí svojho domova? Zavítajte s nami do prestížnych európskych hotelov a chaletov a inšpirujte sa ich wellness vybavením, ktoré je zhmotnením dokonalého relaxu a regenerácie tela.

Aby ste na svojom tele pocítili skutočné účinky wellness zariadenia, nevyhnutnou výbavou plnohodnotného domáceho wellness centra by mala byť parná sauna, fínska sauna, ľadová sprcha, vírivka a tepidárium. Táto zostava je priestorovo náročnejšia, preto je vhodná skôr do rodinných domov. Byty a apartmány si žiadajú úspornejšie riešenia v podobe parnej sauny a vírivky, ktoré však možno nahradiť vírivou vaňou a parnou kabínou. Ak však plánujete wellness s pravou atmosférou, zabezpečte pre jeho realizáciu dostatok priestoru. S wellness zónou je preto potrebné počítať už pri výstavbe domu, pretože je nutné zabezpečiť dostatočnú nosnosť podlahy, najmä pri vírivkách a bazénoch. Pozornosť venujte tiež podmienkam pre jednoduchú údržbu a napúšťanie a vypúšťanie vody. Pri umiestňovaní zariadenia do interiéru tiež nesmie chýbať inštalačný otvor s dostatočnými rozmermi pre osadenie vírivky, parných boxov a sauny. V neposlednom rade nezabúdajte na umiestnenie technickej miestnosti, v ktorej budú situované všetky technológie a obslužné zariadenia.  

PIVNICA JE PRE WELLNESS IDEÁLNA

Pivničné priestory domov väčšinou nemajú plnohodnotné využitie a často slúžia len ako skladisko. Práve tu sa naskytá skvelá poloha pre situovanie wellness centra, ktoré poskytuje široké možností pre stavebné zásahy a rekonštrukciu bez narušenia pohodlia domácnosti. V pivničných priestoroch však existuje zvýšené riziko tvorby plesní, preto si takéto wellness centrum žiada zabezpečenie kvalitného odvetrávania a vykurovania. K vetraniu by malo dochádzať prirodzeným spôsobom a to prostredníctvom okien a anglických dvorcov. Potrebná je tiež inštalácia núteného vetrania pomocou ventilátorov či výkonnejšej vzduchotechniky. Vhodné je použitie klimatizácie, ktoré už neslúži iba na ochladzovanie miestností, ale je tiež možné ňou vykurovať a odvádzať nadmernú vlhkosť z priestoru. Moderný a hlavne efektívny spôsobom, ako sa zbaviť nadmernej vlhkosti predstavuje machová stena, ktorá si pri dostatočnej vlhkosti nevyžaduje náročnú starostlivosť. Popri jej praktickej úlohe však oceníte aj vysokú dekoratívnu úroveň, vďaka čomu oživí priestor bez potreby výrazných dekorácií a zbytočných predmetov. Zároveň vnesie do interiéru kus prírody a zabezpečí vám kontakt s prírodou, ktorý ešte podporí relaxačnú atmosféru wellness centra.

ALFA OMEGA JE ÚPRAVA STIEN A PODLAHY

Aby sa zamedzilo vlhnutiu stavby z vnútra, steny i podlaha by mali byť ošetrené vodeodolným umývateľným náterom alebo vhodným obkladom. Pri výbere materiálov sa držte kritérií ako pri kúpeľni, ktorej súčasné trendy prisudzujú prírodný i umelý kameň, drevo a obklady s dreveným dekorom. Na rozdiel od kúpeľní je pri wellness zónach možné pracovať s kontrastmi - farebnými ako aj materiálovými, čím možno dosiahnuť vizuálne členenie relaxačných zón či zmenu dispozície. Pri podlahe je dôležité dbať na jej protišmykovosť, preto siahnite po exteriérových podlahách alebo prírodnom štiepanom kameni. Ideálne však taký druh, pri ktorom možno inštalovať sálavé podlahové vykurovanie. Jednoducho sa reguluje a pôsobí príjemne aj pri chôdzi na boso.

WELLNESS V EXTERIÉRI

Ten správny dovolenkový wellness možno navodiť, ak wellness centrum umiestnite v exteriéri vášho domu, či už na terase, v záhradnom domčeku alebo zimnej záhrade. Toto situovanie je však podmienené dostatočnou plochou a súkromím, pretože zvedavé oči susedov vedia ľahko narušiť príjemnú relaxačnú atmosféru. Podmienky exteriéru viete využiť najmä v prospech sauny a vírivky. Pre realizáciu sauny zabezpečte samostatný objekt, ktorého steny môžu byť presklené, aby sa zachoval kontakt s okolím. V jeho bezprostrednej blízkosti vytvorte ochladzovaciu plochu, či už v podobe sprchy alebo kade. Alpský trend saunovania presadzuje najmä v zimnom období postupné ochladzovanie prostredníctvom posedenia v exteriéri, preto k východu sauny pokojne zabezpečte malý posed, ideálne z dreva a textílie. Pokiaľ vám exteriér záhrady neumožňuje vytvoriť kompaktné wellness centrum v jednom z exteriérových objektov, časť oddychovej zóny situujte v zimnej záhrade alebo na prekrytej terase. Kúpeľ vo vírivej vani tak bude nezabudnuteľným zážitkom. Po absolvovaní sauny a kúpeľa si telo žiada oddych v podmienkach tepidária, preto priestory zimnej záhrady alebo krytej terasy vám poskytnú dokonalý relax aj počas chladných dní.

„Do vybavenia vášho nového wellness zaraďte tiež rôznorodý sedací nábytok ako sú hojdacie siete, kokony či kreslá.”

Vykúriť takýto priestor dokáže otvorený oheň krbu, ktorý vytvára zároveň príjemné osvetlenie a podporuje oddychovú náladu. Odpočinková zóna tak nadobudne skutočne profesionálne rozmery. Tento zámer ešte pozdvihnete umiestnením živých exotických rastlín do priestorov wellness zóny. Rastliny prirodzene navodzujú oddychovú mikroklímu, produkujú dostatok kyslíka a zároveň regulujú nadmerné vlhko. Do vybavenia vášho nového wellness zaraďte tiež rôznorodý sedací nábytok ako sú hojdacie siete, kokony či kreslá.

Text/ redakcia

Foto/ archív redakcie