Vyhodnotenie súťaže Drevostavba roka 2014
V dňoch 2. až 9. marca 2015 posudzovala odborná porota súťažné realizácie drevostavieb. Už po tretí raz súťaž organizovala Sekcia drevostavieb Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky.
Jej cieľom je spopularizovať stavby na báze dreva, ktorých výstavba môže byť významným faktorom pri reštartovaní stavebníctva a tým aj ekonomiky Slovenska. Navyše sa pomocou zvýšeného dopytu po drevostavbách môže prejaviť podpora používania dreva ako domácej strategickej obnoviteľnej suroviny 21. storočia v stavebníctve v produktoch s vyššou pridanou hodnotou. Nezanedbateľnou súčasťou súťaže je aj propagácia popredných výrobcov drevostavieb, členov ZSDSR, na spotrebiteľských výstavách Nábytok a bývanie v Nitre a CONECO Racioenergia v Bratislave.
Komisia bola navrhnutá z odborníkov – architektov a stavebných inžinierov, ktorí pôsobia v danej oblasti i v akademickej sfére, v zložení:
prof. Ing. Jozef Štefko, CSc. – predseda, profesor na Technickej univerzite vo Zvolene, vedúci Katedry Drevených stavieb na Drevárskej fakulte, TU Zvolen
Ing. arch. Eva Teplanová – architektka z praxe, uznávaná teoretička architektúry
doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD. – docent na Stavebnej fakulte STU v Bratislave, odborník na drevené stavebné konštrukcie
Ing. Jozef Bednar, PhD. – výskumno-vývojový pracovník inštitútu Holzforschung Austria
Zvoleným kritériom súťaže bola komplexná architektonická a stavebná kvalita.
Výsledky porota vyhlásila na základe matematického sčítania bodov, pridelených každým členom komisie.
Sekcia drevostavieb ZSD SR si uvedomuje potenciál, ktorý sa v rozvoji stavieb na báze dreva skrýva. Od roku 2008 do roku 2013 sa podiel moderných drevostavieb na odovzdaných nových rodinných bytových domoch na Slovensku zvýšil z 5% na viac ako 10%.
Ročne sa na Slovensku postaví a odovzdá približne 700 nových rodinných domov, ktoré sú postavené z konštrukčného systému na báze dreva. Do roku 2025 si SD ZSD SR dala za cieľ tento podiel zvýšiť na 30%.
1. MIESTO
Permakultúrna ekofarma - NED Malá Lehota od DREVSTAVU SLOVAKIA s.r.o.
Pôsobivý architektonický vzhľad, kombinácia s drevom aj v exteriéri veľmi pekne zapadne do terénu, jednoduchá a účelná dispozícia. Dvojgeneračný rodinný dom „ekofarmy“ v M. Lehote s úžitkovou plochou 128,53 m2 autorka rieši rozvinutím pozdĺžneho pôdorysu v jednoúrovňovom bývaní po vrstevnici svahu s výhľadom na priľahlý pozemok záhrady i okolitú scenériu. Nevýhodu terénneho výškového rozdielu medzi rodinným domom a jeho záhradnou časťou vyvažuje návrhom obytnej terasy a gangovou úpravou po celej južnej dĺžke fasády, ktorej „humánnosť“ podporuje vo výraze prírodného teplého materiálu dreva v podobe obkladov obvodových stien, povrchovej úpravy podláh, zábradlí i pergoly, nielen v priestore hlavnej terasy, ale aj v prestrešení gangov v podobe slnolamov – pergolovito perforovaných riešení častí ukončenia prestrešení.
2. MIESTO
Rodinný dom v Kováčovej od firmy ForDom
Rodinný dom v Kováčovej rieši harmonickým spôsobom nároky na funkčno-prevádzkové vzťahy, architektonicko-kompozičné parametre v nadväznosti na dobu, materiálové i ekonomické možnosti a požiadavky budúceho majiteľa, resp. užívateľa stavby. Riešenie vo svoj prospech využíva terénnu konfiguráciu pozemku a širšie väzby: orientáciu domu vzhľadom na osvetlenie, oslnenie či vzťah k prístupovým komunikáciám. Samotná dispozícia využíva miernu konfiguráciu terénu, čo je výrazným kladom v nadväznosti obytného priestoru k záhradným úpravám pozemku a jeho kladným zhodnoteniam vo väzbe na bezprostredné vnímanie životného prostredia v ponímaní obytnej funkcie. Veľmi dobrý koncept energeticky hospodárnej budovy v trendoch vízie 2020.
3. MIESTO
Rodinný dom Žilina Gbelany-Južné Terasy od firmy JK Slovakia s.r.o.
Rodinný dom v Žiline na úžitkovej ploche 93 m2 autorka rieši v svahovitom teréne preferujúc jednoduché jednoúrovňové riešenie celej dispozície interiéru v zmysle nášho najväčšmi časovo využívaného životného prostredia – priestoru nášho bytu s preferenciou výhľadov na záhradu a okolitú scenériu. Funkčno-dispozične je RD riešený veľmi racionálne, využívajúc pozdĺžne riešenie dispozičných väzieb jednotlivých priestorov v nadväznosti na vrstevnicu terénu vrátane garážovania autodopravy. Terénny rozdiel obytnej časti a záhrady domu vtipne rieši vonkajším krytým exteriérovým krivočiarym schodiskom, ktoré prepája južnú terasu s vonkajšou tzv. “letnou kuchynkou“ v parteri medzi základovými piliermi rodinného domu. Účelné využitie drevných kompozitných materiálov a obkladov v trendoch súčasnosti.
4. MIESTO
Krytý bazén pri rodinnom dome od MPA drevodomu, s.r.o.
Stavba krytého bazéna zaujme predovšetkým jednoduchosťou hmotovo-priestorového riešenia. Autorka sedlovou strechou prekrýva pozdĺžnu pôdorysnú formu dispozície a priznáva v interiéri stavebno-konštrukčné riešenie vodorovného nosného systému v drevenej konštrukcii. Z exteriérového hľadiska zjednocuje farebnosť povrchov v dreve a presklených výplní otvorov v tmavom tóne, čo dáva možnosť objekt vnímať kompozične ucelene a zároveň dáva vyniknúť priznanej textúre dreveného materiálu. Drevo je tu priznané v plnej kráse bez kompromisov. Vzhľadom na účel objektu by sa vyžadovala kvalitnejšia tepelná ochrana.
- Prihlásiť sa pre odoslanie komentárov